Pazar, Ekim 2, 2022

ANKET: Gençlerin yüzde 40’ı “Millet İttifakı” diyor

Area Araştırma’nın son anket verilerine göre 18-24 yaş arası seçmenin yüzde 39.7’si, Millet İttifakı partilerine oy vereceğini söyledi.

Araştırmada 18-34 yaş arası seçmene “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Genç seçmenin yüzde 35.3’ü AK Parti, yüzde 29.7’si CHP, yüzde 10’u İYİ Parti, yüzde 9.3’ü HDP, yüzde 8.1’i MHP yanıtını verdi.

YÜZDE 58 GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDEN YANA

Araştırma kapsamında gençlere “Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusu yöneltildi. İlgili soruya “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” yanıtını verenlerin oranı yüzde 58.1 iken “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” yanıtını verenlerin oranı yüzde 49.1 oldu.

GENÇLERİN YARISINDAN FAZLASI “ERDOĞAN’A OY VERMEM” DİYOR

Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermeyeceğini söyleyen gençlerin oranı yüzde 51 olarak belirlendi.

Araştırma kapsamında ekonomideki kötü gidişin sebebi olarak “hükümetin yanlış politikaları” yanıtını veren genç seçmenin oranı da yüzde 57.5 olarak tespit edildi.

EN ÖNEMLİ SORUN HAYAT PAHALILIĞI

Genç seçmenlere Türkiye’nin en önemli sorununun ne olduğu da soruldu. Gençlerin yüzde 66.8’i “hayat pahalılığı, ekonomi, yoksulluk” yanıtını verdi. Bu soruya sırasıyla “işsizlik” ve “eğitim sistemi” yanıtları izledi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,780TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER