Pazar, Şubat 5, 2023

ANKET: Erdoğan, ikinci turda beş adayın da gerisinde kalıyor

MetroPoll Araştırma’nın temmuz ayı araştırmasına göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk turu birinci olarak tamamladığında dahi yüzde 40’ın altında kalıyor. İkinci turda ise beş muhalif adayın da gerisinde kalıyor.

Prof. Özer Sencar’ın sahibi olduğu MetroPoll Araştırma, 11-16 Temmuz arasında 26 şehirde 2091 yurttaşla görüşülen cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yanıt ve sonuçların yer aldığı araştırmasını tamamladı.

Anket sonuçlarını halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz “Erdoğan, ikinci turda beş adayın da gerisinde kalıyor” başlıklı yazısında paylaştı. Saymaz’ın paylaştığı sonuçlara göre AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP’nin adayı karşısında ilk turu birinci olarak tamamladığı takdirde dahi yüzde 40’ın altında kalıyor. İkinci turda ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Erdoğan’ı 16 puanlık farkla geçiyor. Erdoğan, diğer dört aday karşısında yüzde 42.7’yi aşamıyor.

Kılıçdaroğlu, Akşener ve HDP’nin adayı karşısında ilk turda; Erdoğan yüzde 38.8, Kılıçdaroğlu yüzde 22.3, Akşener yüzde 18, HDP adayı yüzde 10 alıyor. Kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerin toplamı 10.8’de kalıyor.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ortak bir isimde uzlaşılmazsa altılı masada birden çok adayın yarışa katılabileceğini söylediği için ikinci senaryoda seçenekler arasına alındı. Babacan aday olduğu takdirde yüzde 10.5 oy alıyor. Bu durumda Erdoğan’ın oyu yüzde 38.3’e inerken, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 30.3’e çıkıyor.

BEŞ ADAYLI SENARYO

İkinci turda ise Erdoğan karşısında beş ihtimalli senaryonun üzerinde duruldu.

Erdoğan ve Mansur Yavaş yarışırsa Erdoğan yüzde 37.7, Yavaş yüzde 53.9 alıyor. Arada 16 puanlık bir fark oluyor. Yüzde 8.4 ise kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerden oluşuyor.

Erdoğan ve İmamoğlu yarışırsa Erdoğan yüzde 42.3, İmamoğlu yüzde 48.6 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 9.1 oluyor.

Erdoğan ve Akşener yarışırsa Erdoğan yüzde 42.3, Akşener yüzde 46.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.3 oluyor.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışırsa Erdoğan yüzde 42.7, Kılıçdaroğlu yüzde 45.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.9 oluyor.

ERDOĞAN KAYBEDERSE GİDER Mİ?

Katılımcılara “Muhalefetin cumhurbaşkanı adayını beğenmezseniz ne yaparsınız?” diye soruldu. Yüzde 40’ı “Kim olursa olsun oy veririm” derken, yüzde 12.9’u sandığa gitmeyeceğini söyledi. Yüzde 42’si ise Erdoğan’a oy vereceğini belirtti.

“Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy vereceğiniz adayı seçerken hangisi sizin için önemidir” sorusu yöneltildi.

Yüzde 36.7’si geçmiş başarılarının, yüzde 28.6’sı liderlik özelliğinin, yüzde 16.7’si siyasi kimliğinin, yüzde 7’si ise dini inanç ve mezhebinin önemli olduğunu vurguladı.

Katılımcılara “Erdoğan seçimi kaybetse de gitmez” görüşüne katılıp katılmadıkları soruldu. Yüzde 58.8’i katılmadığını, yüzde 37.2’si katıldığını ifade etti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
54,020TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER