Düzenli olarak ayda 2 kez kamuoyu araştırması yapan İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi, Nisan ayı ikinci yarısına ait araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 10 Nisan’da ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağının ardından yapılan araştırmada yurttaşlara, partilerin oy oranı, liderlerin güvenilirlikleri, belediye başkanlarının performansı, koronavirüsün günlük yaşama etkileri ve Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak açıkladığı koronavirüs vaka ve ölüm sayılarına kadar pek çok soru yöneltildi.

İYİ PARTİ BARAJIN ALDINDA KALIYOR

Ankete göre ‘Bu pazar seçim olsa’ İYİ Parti’nin barajın altında kalıyor. AKP’nin de 24 Haziran seçimlerinden bu yana yaklaşık yüzde 7 oranında oy kaybettiği görülüyor

Ankete göre Nisan ayı Liderlerin Başarı Puanı sıralamasında neredeyse her lider düşüş yaşarken, Devlet Bahçeli önceki aya göre artış göstererek üçüncü sırada yer alıyor. Tayyip Erdoğan 5,26 puanla birinci sırada yer alırken, Ekrem İmamoğlu ise 4,24 puan ile ikinci sırada yer alıyor.

ERDOĞAN PUAN KAYBETTİ

Mart ayına kıyasla puanını 0,19 arttıran Devlet Bahçeli, 3,98 puan ile Mansur Yavaş’ı geçerek üçüncü sırada yer aldı. Mansur Yavaş ise 3,62 puanla dördüncü sıraya geriledi. Mart ayı puanlarına göre, Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş puan kaybı yaşarken, puan kaybının en çok olduğu lider ise 0.28 puan ile Tayyip Erdoğan oldu.

Anketin dikkat çeken bir başka sonucu ise koronavirüs salgını hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların güvenilirlik oranı. Ortalama olarak ankete katılanların yüzde 62.2’si verileri güvenilir bulurken, AKP seçmeninde bu oran yüzde 73.2 olarak çıkıyor. Ancak AKP seçmenini yüzde 26.8’inin açıklanan rakamlara inanmadığı da anketin çarpıcı sonuçlarından biri.

YARDIMA DESTEK ORANI YÜZDE 50,4

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı koronavirüse karşı yardım kampanyasına destek ise ankette yüzde 50.4 oranında çıktı. Ortaya çıkan bir diğer sonuç ise yardım kampanyası konusunda seçmenlerin tercihi oldu. “İhtiyaç sahiplerine yardım etmek için nereyi tercih edersiniz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 14.8’i ‘Cumhurbaşkanlığı kampanyası’ yanıtını verirken, MHP seçmenleri arasında bu oran yüzde 31.5 çıktı.

MANSUR YAVAŞ BİRİNCİ SIRADA

Koronavirüsle mücadele konusunda Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarının mücadelesi genel olarak başarılı bulunurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer’in bir adım önünde yer aldı.