Mimarlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma zam yapılmasına tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ” Gökçek her zamanki gibi, toptancı davranarak bilimsel kriterlerden uzak zam yapıyor. Bir metre metro yapıp ulaşım altyapısını geliştiremedi. Tüm toplu taşımı içinden çıkılamaz eziyete dönüştürdü. Üstüne yaptığı zamlarla, toplu taşım kullanımını azaltacak, tarifeyi arttıracak bir sistemle süreci tıkıyor” dedi.

Kent merkezleri tıkanacak

Candan, sözlerine şöyle devam etti:
“Teleferik yapılırken bu kadar pahalı bir yatırımı yapma demiştik. İnsanları alıştırmak için ücretsiz yaptı. Bunun parası da bizden çıktı. Şimdi de amacı dışında kullanılıyor diyerek paralı hale getiriyor. Belediye zam açıklamasında teleferiğin amacı dışında kullanılması nedeniyle ücretli hale getirildiğini söylüyor. Ankara şu anda ulaşım altyapısı tıkanmış bir kent. Bu zamlarla daha çok özel araç ve taksi kullanımı ile kent merkezleri tıkanacak”
“Ulaşım hizmeti manavdaki domates fiyatı gibi belirlenemez”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi, mimar ulaşım uzmanı Erhan Öncü de zamları şöyle değerlendirdi:

“Bu zamların belli bir mantığı yok. Bilimsel hesaplaması yok. Artış formülü yok. İstediği gibi işleticilerle bir olup , ‘kamu hizmeti’ niteliğindeki bu hizmeti, manav domates fiyatı belirler gibi belirleyip açıklıyorlar. Vatandaş, oligapol bir pazar olduğu için kullanmaya mecbur. Zaten hizmetin kötülüğü ve yüksek maliyeti nedeniyle geçebilenler otomobile geçti. Milleti otomobile zorluyorlar sonrada yollar yetmiyor diye müteahhitlere yol ihale ediyorlar.”