Ankara’nın Etimesgut ilçesinde polis tarafından düzenlenen operasyonda IŞİD üyesi oldukları belirtilen iki kişi öldürüldü.

DHA’nın haberine göre, Ankara polisi İstanbul’da gözaltına alınan bir IŞİD üyesinin verdiği ifadeler sonrası, IŞİD üyesi ki kişinin Etimesgut ilçesi Yapracık Mahallesi TOKİ konutlarında bulunduğunu tespit etti. 6 katlı apartmanın 5. katında bulunan eve bugün (21 Mayıs) şafak vakti özel hareket polisleri tarafından operasyon düzenlendi.

Haberde IŞİD üyesi oldukları belirtilen ve kimlikleri henüz tespit edilemeyen iki kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın haberinde ise Ankara Valisi Ercan Topaca, kişilerin kullandığı dairede inceleme yaptı ve yetkililerden bilgi aldığı belirtildi.

Olay yerinde açıklamalarda bulunan Ankara Valisi Ercan Topaca, “İstanbul’dan takip edilen Azerbaycan uyruklu kişinin DEAŞ üyesi olduğu değerlendiriliyor. Son günlerde hareketli olması ve araç kiralayarak Ankara’ya gelmesinden şüphelenilmiş, buraya bu 2 kişiyi bıraktığı anlaşılmış. Kendisi ile bu kişilerin DEAŞ üyesi olduğu ve eylem yapmak üzere Ankara’ya bıraktığı şeklinde ifade vermesinden sonra bu operasyon çok acilen planlanmış, müdahalede 2 kişi ölü ele geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

“ÇATIŞMAYLA ÖLDÜRMÜŞLER”

Kişilere ilişkin bilgilerin henüz netlik kazanmadığını ifade eden Topaca, “Kim oldukları henüz çok net değil, kimliklerini daha bilmiyoruz. Bazı silahlar var, arkadaşlarım tespitlere yeni başlamışlar, bazı el bombaları olduğunu söylediler. Ama henüz çok kesin tespit yapılmış değil. Muhtemelen önümüzdeki günlerde bir eylem yapmayı planladıklarını tahmin ediyoruz. Ellerindeki silahlar, o patlayıcılar, etkili ve güçlü patlayıcılar, silahlar” dedi.

Operasyonun gece saatlerinde düzenlendiğini belirten Topaca, “Gece operasyonu. Gördüğümüz kadarıyla ellerinde silahlar var. Hemen yanı başında silahlara davranmışlar. Çatışma var. Kapıyı patlatarak içeri girdiğimiz için uyanma var. Bunlar zaten bu tür şeylere hazırlıklıdır. Çatışmayla öldürmüşler” şeklinde konuştu.