CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara’nın Etimesgut İlçesinde yaşanan tecavüz olayını meclis gündemine taşıdı.

Azerbaycan asıllı ve Türk vatandaşı bir kadın, bindiği özel halk otobüsünün şoförü tarafından aracın içinde cinsel saldırıya uğramıştı. Saldırıya uğrayan kadının şikâyetinin ardından Savcılığa çağrılan şoför, mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Şenal Sarıhan yaptığı açıklamada, “Bu saldırının Başkentte oluşu ve özel halk otobüsü şoförü tarafından gerçekleşmiş olması olayı daha da vahim hale getirmektedir. Özel halk otobüslerinde verilen hizmet, kamu hizmetidir. Bu otobüslere yetki verilmesi belirli koşulların oluşmasına bağlıdır. Denetimleri belediyeler tarafından yapılır. Kamunun sorumluluğunda olan alanlar, halk için en güvenli alanlardır. Yurttaşlar, burada kendilerini daima can, mal ve namus güvenliği içinde hissederler. Bu olay, bu güveni temelden sarsacak niteliktedir. Akp hükümetinin uyguladığı yanlış politikalar, çocuklara istismarı, kadınlara tacizi, tecavüzü, şiddeti artırmıştır.” dedi.

Şenal Sarıhan’ın Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği sorular şunlardır:

Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüsü araçlarının şoförleri hangi kıstaslara göre işe alınmaktadır? Eğitim düzeyleri ve yaş aralıkları nedir?

İşe alınan bu şoförler hangi eğitimlerden geçmişlerdir? İşe alındıktan sonra ne sıklıkla denetime, teste tabi olmaktadırlar?

Yaşanan olay toplumun güvenini sarsmıştır. Ankara Büyükşehir belediye Başkanlığı’nın bu tür olayları önleme amacı ile herhangi bir girişimleri olacak mıdır?

Belediye’ye ait özel halk otobüslerinin şoförleri hakkında yapılan başka şikayetler var mıdır? Varsa bu şikayetler nelerdir? Bu şikayetler karşısında ne gibi bir işlem yapılmıştır? Yapılmadıysa gerekçesi nedir?

Ankara’da Faili toplu taşıma şoförü olan, 2002 yılından önergenin verildiği tarihe kadar ilgili kurum ve kuruluşlara kaç cinsel taciz, tecavüz şikayeti yapılmıştır? Bu şikayetler karşısında kaç soruşturma başlatılmıştır?

Ankara’da, Faili toplu taşıma şoförü olan, 2002 yılından önergenin verildiği tarihe kadar açılan cinsel taciz, tecavüz davalarının kaçı beraat, kaçı ceza ile sonuçlanmıştır?

Toplu taşıma şoförlerinin, toplumda ve özelikle de kadınlar üzerinde korkuya neden olan (şiddet, taciz, tecavüz vb.) bu olayların önüne geçmek için araçlara “imdat butonu” takılması düşünülmekte midir?

Araçlarda kamera zorunluluğu var mıdır? Yoksa yapılması ve merkezi bir yerden takip edilmesi düşünülmekte midir?