Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyeleri tarafından, Türkiye Cumhuiyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 81’inci ölüm yıl dönümü nedeniyle mevlit okutuldu.

Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. yılında yurdun dört bir yanında anıldı. Anma programları kapsamında iki büyükşehir belediyesi Atatürk için mevlit okuttu.

Hacı Bayram Veli Camisi’nde düzenlenen mevlit programına, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Koç ile çok sayıda kişi katıldı. Mevlit çıkışı vatandaşlara lokma dağıtıldı.

Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. yılında tüm yurtta anıldı

Cami girişinde konuşan Başkan Yavaş, “Bu ülkeyi bize vatan yapanlara minnettarız onlar için, emeği geçen herkes için başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşları, şehitlerimiz, gazilerimiz ve bugüne kadar ülke savunmasında şehit düşenler için mevlit okutuyoruz. İnşallah insanlarımızın birliğine, beraberliğine vesile olacak. Allah kabul etsin” dedi.

İSTANBUL’DAKİ MEVLİTE DEVLET PROTOKOLÜ DE EŞLİK ETTİ

10 Kasım’da İstanbul’da çeşitli anma törenlerine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu önce cemevini ziyaret etti sonrasında Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nde Mevlit okuttu. İmamoğlu’nun son adresi Dolmabahçe Sarayı oldu.

İmamoğlu, önce Taksim Meydanı’ndaki Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu, sonra Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki anma etkinliğine katıldı. İmamoğlu’nun bir sonraki adresi ise Karacaahmet Cemevi oldu.

Burada alevi vatandaşlarla görüşen İmamoğlu, onların sorunlarını da kısa kısa dinledi.

İmamoğlu 10 Kasım için kendi sesinden okuduğu şiiri paylaştı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, son durağı olan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için Mevlid-i Şerif okuttu. Mevlidin ardından Dolmabahçe Sarayı’na geçen İmamoğlu, ziyaretlerini Twitter hesabından da canlı olarak aktardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da mevlit programı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İmamoğlu şunları söyledi:

“Vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğünün en değerli kaynağı bizim Kuvayı Milliye ruhumuz. Bu ruhun önderi Mustafa Kemal Atatürk. Bayramlarımızı, milli duruşumuzu bir arada göstereceğimiz anlar var. Bunlar çok değerli. Kol kola, omuz omuza olmamız, geçmişimizi hatırlamamız ve geleceğe de umutla yürüyüşümüz çok önemli. Bugün de Atamızın ölüm yıl dönümü. Atamızı hem anlayarak hem de dua ederek anmanın günü. Ben 8 yıldır Beylikdüzü’nde hem mevlit okutarak hem de cemevinde lokma dağıtıp, dua ederek Atamızı anıyordum. Şimdi burada Sayın Valimiz, 1. Ordu Komutanımız ve belediyemizle bir arada, dualarımızla Atamızı andık” diye konuştu.