CHP İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke, Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde dışardan gelen grupların, özellikle Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İletişim Fakültesi öğrencilerine dönük palalı ve satırlı saldırılarıyla yaşanan olayları Meclis gündemine taşıdı.

Daha önce de öğrencilere dönük saldırı-şiddet girişimlerinin yaşandığı Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde, bu kez de 1-2 Haziran tarihlerinde benzer bir olayın yaşandığını hatırlatan Böke, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması talebiyle Soru Önergesi verdi.

Böke, 1 Haziran günü dışarıdan gelen bir grubun, yerleşkedeki kafelere, ardından da Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki öğrencilere, 2 Haziran günü ise yerleşke girişinde hem özel güvenliğin, hem de çevik kuvvet ekiplerinin bulunduğu bir sırada, ellerinde satır ve pala gibi kesici aletlerle içeri giren bir grubun yine kampüs öğrencilerine saldırdığını ve buna ait görüntülerin, öğrencilerin çektikleri videolardan, sosyal medyaya yansıyan ve basında yeralan haberlerden görüldüğünü belirtti.

GERİCİLERDEN ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘ORUÇ TUTMUYORSUNUZ’ SALDIRISI

Olaylar sırasında saldırgan gruba güvenlik güçlerinin engel olmadığını belirten Böke, söz konusu grubun kampüsten ayrılmasının ardından kampüs içine gelen polisin de İletişim Fakültesi’ne girerek, içerideki öğrencileri darp ederek gözaltına almasına ilişkin görüntülerin de yine videolarda mevcut olduğunu vurguladı. Bu kapsamda Böke, “1 ve 2 Haziran 2017 tarihlerinde A.Ü. Cebeci yerleşkesine, dışardan ve önemli bir kısmı öğrenci olmayan bir grup tarafından topluca giriş yapılması ve yerleşke öğrencilerine saldırıda bulunmasına ilişkin bir soruşturma/ inceleme başlatılmış mıdır? Olayın ardından ne tür önlemler alınmıştır?” diye sordu.

Sopalarla taşlarla pala ve satırlarla saldıranların, tehditler savuranların arasında daha önce benzer eylemler nedeniyle soruşturma açılan kişilerin olup olmadığını soran Böke, “Varsa soruşturmaların sonucu ne olmuştur?” dedi.

“Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun 20. maddesinde, Üniversite binaları veya ekleri içinde, kurumun imkanlarıyla önlenmesi mümkün görülmeyen olayların çıkması ihtimali karşısında rektör, acele hallerde de dekan veya bağlı kuruluş yetkililerinin, zabıtadan yardım talep etmeleri halinde, zabıtanın üniversite, bağımsız fakülte veya üniversiteye bağlı kurumların binalarına veya bunların eklerine girebileceği” yönündeki düzenlemeyi hatırlatan Böke, “Öğrenci olmayan grupların kampüse özel güvenliği de tartaklayarak ellerinde çeşitli “silahlarla” girmeleri nedeniyle gerek Ankara Üniversitesi Rektörü gerekse kampüs dekanı Emniyet’ten bir talepte bulunmuş mudur?” diye sordu.

Böke ayrıca, “10 Şubat 2017’de herhangi bir olay yokken polisin gaz bombası ve plastik mermiler kullanarak kampüs içine girdiği ve akademisyenlerin cübbelerini ayaklar altına aldığı hatırlandığı ve bu olaylardaki tutumu düşünüldüğünde, güvenlik güçlerinin bu çifte standardı, ne anlama gelmektedir? Yerleşkede görevli güvenlik birimleri bu yönde bir emir ve talimat mı almıştır? Bu talimatın sorumlusu araştırılmış mıdır?” dedi.