Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenci topluluklarının çalışmalarına da izin vermedi. OHAL KHK’ları ile 40 bilim insanının ihraç edildiği SBF’de öğrenci etkinliklerine de yasak getirildi.

Mülkiyehaber’in haberine göre, geçtiğimiz dönem başında öğrenci topluluklar için yeni bir düzenleme yapan ve fakülte düzeyinde topluluk kurulmasını yasaklayan ve yeni şartlar getiren Ankara Ünivresiteis Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, danışmanı SBF-Mülkiye’den olan tek bir topluluğa izin verdi. Yıllardır çalışmalarını sürdüren Tiyatro Topluluğu, Mülkiye Bisiklet Topluluğu, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Yenilikçi Düşünce Topluluğu, Mülkiye Ekonomi Topluluğu ve Edebiyat Topluluğu’nun başvuruları reddedildi. SKS, kabul edilen öğrenci topluluklarının listesini yayınladı. Toplam 51 öğrenci topluluğunun başvurusunu kabul eden SKS, Mülkiye’den sadece Mülkiye Gençlik’i kabul etti.

Başvurusu kabul edilen tek topluluk olan Mülkiye Gençlik Kulübü’nün, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Mülkiye’nin en eski topluluklarından @SBFTT de dahil olmak üzere fakültemiz bünyesinde faaliyet gösteren birçok topluluğun SKS topluluklar listesinden çıkarıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz” dendi. Açıklamada, “Fakültemizdeki diğer toplulukların da en kısa zamanda aramıza katılması dileklerimizle…” ifadesi yer aldı.

Kabul edilen öğrenci topluluklarının listesi şöyle: