Salı, Mayıs 28, 2024

Ankara Üniversitesi, ‘İnek Bayramı’nı sansürledi

Ankara Üniversitesi yönetimi, öğrencilerin geleneksel olarak düzenlediği ‘İnek Bayramı’nın birçok içeriğine yasak getirdi.

Ankara Üniversitesi’ndeki öğrenci topluluklarının organize ettiği ‘İnek Bayramı’nda her yıl konser ve etkinlikler düzenleniyor. Ayrıca gelenek olarak bir öğrenci imam kılığında ‘İnek Duası’ okuyor.

Öğrenciler iki sene önce, salgın sebebiyle bir süre boyunca düzenlenememiş ‘bayram’ için toplanmış ve bir öğrenci imam kılığında ‘İnek Duası’nı okumuştu.

Etkinlik, iktidara yakın medya ve okuldaki muhafazakar öğrenciler tarafından hedef gösterilmiş, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü de yaklaşık 80 senedir okunan ‘dua’ ‘üniversitenin ilkeleriyle bağdaşmayan, asla tasvip edilemeyecek olay’ olarak tanımlamıştı. Sonrasında bayramla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Etkinliğin bu sene 4-5 Mayıs’ta düzenlenmesi bekleniyor ancak öğrenciler, okul yönetiminin ‘bayramın içini boşaltmaya çalıştığını’ söylüyor.

İnek bayramının bileşenlerinden Kazgan Dergisi, dekanlığın inek duası, çamur, konser ve kortejin yasakladığını duyurdu.

Derginin açıklaması şöyle:

2016’daki dava beraatle sonuçlanmıştı

ANKA’nın aktardığına göre 2016’da ‘İnek Duası’nı okuyan öğrenci hakkında, ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı’ iddiasıyla dava açılmıştı. Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi öğrencinin beraatına karar vermişti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi, temyiz talebini reddederek ilk derece mahkemesinin verdiği beraat kararını onamıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER