Ankara Tabip Odası, KHK ile işlerine son verilen, cezaevinde tutuklu bulunan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevlerinin 92. gününde bir açıklama yaptı. ATO, Gülmen ve Özakça’nın sağlık kontrollerinin yapılması için Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvurunun reddedildiğini açıkladı

Açlık grevlerinde tıbbi araştırmalar sonucunda 90 gün sonra ortaya çıkabilecek genel durum hakkında bilgi veren Dr. Vedat Bulut şu; ”Şiddetli karın ağrısı, yüksek riskli ve ilerleyici kilo kaybı, kas doku yıkımı, böbrek fonksiyonlarında belirgin bozulma ve buna bağlı kan elektrolit değerlerinde dengesizlik, kan elektrolit değerlerindeki bozulmaya bağlı kas kontrolünün ortadan kalkması, kalp ritminde düzensizlik, kalp kası yıkımı, kas ve kemik ağrıları, vücut ısı kontrolünün bozulmasına bağlı hipotermi, kan hücre sayısında belirgin düşme, bağışıklık sisteminde ciddi zayıflama ve ölümcül enfeksiyonlara karşı düşkün hale gelme, çoklu organ yetmezliği gibi durumların ortaya çıkabileceğini ve geri dönüşümü mümkün olmayan sekellerin gelişebileceğini ortaya koymaktadır” dedi.

Gülmen ve Özakça’nın sağlık açısından en çok ilgiye, biyo-psiko-sosyal desteğe ve hassas bakıma ihtiyaçları olduğuna dikkat çeken Dr. Vedat Bulut “Bu aşamada cezaevi koşullarında bulundurulmaları, açlığa ek olarak tutuklu olmanın fiziksel ve psikolojik stresini yaşamaya mahkum edilmeleri tıbbi açıdan kabul edilemez bir durumdur. Diğer yandan Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumlarında her an çok dramatik bir değişiklikle tedavisi imkansız sekel veya ölüm meydana gelmesi riski olduğu gün gibi ortadadır” diye konuştu.

ADALET BAKANLIĞI’NA YAPILAN BAŞVURU REDDEDİLDİ

ATO’dan yapılan basın açıklamasında; “Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları, açlık grevine başladıkları günden gözaltına alındıkları güne kadar odamızca belirlenen bir heyet tarafından takip edilmekte idi. Ancak iki haftayı aşkın süredir odamızca muayeneleri yapılamadığı için kötüye giden sağlık durumları hakkında bilgi alınamamaktadır. Gülmen ve Özakça’nın sağlık kontrollerini yapmak üzere odamız tarafından Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuru reddedilmiş bulunmaktadır. Sağlık sistemimize ilişkin mevzuatta sağlık sorunları olan her bireyin hekim seçme hakkı bulunmakta iken Gülmen ve Özakça bu haktan mahrum bırakılmış, ulusal mevzuata ve uluslararası sözleşme ve etik ilkelere aykırı şekilde güven temeline dayanan hasta hekim ilişkisi kesintiye uğramıştır.” denildi.