Perşembe, Mart 30, 2023

Anayasa Hukukçusu Prof. Kaboğlu: “OHAL Komisyonu adeta bir suç örgütüne dönüşmüş durumda”

OHAL komisyonu, Anayasa Hukukçusu ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu hakkında da ret kararı verdi. Kaboğlu “Komisyon adeta bir suç örgütüne dönüşmüş durumda” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kaboğlu “Anayasa’yı yok sayan Komisyon, hak arama hürriyeti önünde ciddi ve yapısal bir engel oluşturmaktadır. Her ne kadar OHAL hukuken sonlanmış görünse de onun yarattığı bu tip yapılar, böylece varlıklarını idame ettirmektedir. Doğal hâkim ilkesine aykırı şekilde kurulmuş olan ve kararlarını hangi hukuk ölçütlerine göre aldığı anlaşılamayan Komisyonun ret yanıtı, yargı kararlarının gereklerine aykırı şekilde ve Anayasa madde 138 ve 153’ü ihlal ederek, anayasal düzeni askıya almaktadır. Bir başvuru yolu olarak öngörülen OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHALİİK), hak arama yolunu kilitlemenin ötesinde adeta bir suç örgütüne dönüşmüş bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Komisyonun, verdiği kararlar ile adeta mahkemeler üstü ve paralel fiili bir yapı gibi hareket ettiğini söyleyen Kaboğlu, “OHALİİK, kendini devlet üstü ve hukuk dışı bir yere konumlandırmış, masumiyet karinesini ve adil yargılanma hakkını sıfırlamıştır. Özgürlük- Eşitlik-Adalet üçlüsü, KHK’ler ve OHALİİK eliyle yok edilmektedir. Demokratik hukuk devletine olan inancımız, OHALİİK gibi hak-hukuk-adalet öğütücüsü maşalara boyun eğmeyecektir” ifadelerini kullandı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER