Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı İ. Melih Gökçek, telefonla bağlandığı CNN Türk canlı yayınında rant verdiğini itiraf etti. Gökçek’in açıklamalarının ardından Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de önemli ifadeler kullandı.

Gökçek, Belediye meclisinin okul yaptırma konusunda pazarlık yaparak resmen rant verdiklerini itiraf etti. Program moderatörü Hande Fırat’ın “Okul yapanın rantını artırdı belediye gibi bir durum mu var?” sorusu üzerine Gökçek, “Bir insan dört kat yapacağına sekiz kat yaparsa, elbette daha fazla kazanır. Bunun adına da rant derler. Ama buradan kim kazanıyor? Ankara da kazanıyor vatandaş da kazanıyor” diyerek pazarlıklar yapmak suretiyle bazı kimselere rant sağladıklarını canlı yayında itiraf etmiş oldu.

Daha sonrasında sinirlenen Hande Fırat, “Ankara’nın kazanıp kazanmadığı bilinmiyor. 5 kişi var 80 dosya var. Hep aynı kişilere mi verilmiş?” diyerek Mansur Yavaş’ın iddialarını sorunca Gökçek “Ne münasebet 5 kişiye? Tüm Ankara’ya dağıttık” dedi. Daha sonra topu belediye meclisine atmaya çalışan Gökçek’e Hande Fırat, “Belediye meclisinde ağırlığın kimde olduğu belli” diye karşılık verdi.

Gökçek’in açıklamalarının ardından Hande Fırat’a ulaşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ise “Biz yetki büyükşehire geçtikten sonra bütün AVM’lerin projelerini büyükşehire gönderdik. Madem bu kadar kaçak varmış, neden görevden alındığı 2 yıl içinde gereğini yapmamış?” ifadelerini kullandı.