Pelin Teymur, Serkan Üstün

Alper Taşdelen aralarında PolitikYol’un da olduğu bir grup internet gazetecisi ile bir araya geldi. Seçimlerle ilgili iddialı konuşan Taşdelen, “Ankara’yı en az 4 puan farkla alacağımıza yürekten inanıyorum. Geçen dönem CHP’li iki belediyeydik, önümüzdeki dönem en az 6 belediye olacağız.” dedi.

Taşdelen, internet gazetecileriyle belediyeye ait Uğur Mumcu Parkı’nda bir araya geldi

İlk dönemde hayata geçirdiği ve önümüzdeki dönemde yapmayı düşündüğü projeleri aktaran Taşdelen şunları söyledi:

“Geçtiğimiz dönemde 4 yeni kültür merkezi projesini hayata geçirdik. Önümüzdeki Mart başında Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’ni açacağız. En büyük kültür merkezimiz ve uluslararası standartlarda Ankara’nın tek kültür merkezi olacak olan Atatürk Kültür Merkezi’ni de 2. dönemde hizmete açacağız. Maltepe AVM olarak bilinen yer, Gençlik Merkezi ve kütüphane olacak. Ayrıca Ankara’ya bir Kurtuluş Savaşı müzesi kazandıracağız.”

“ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN İKİ KAT FAZLA YEŞİL ALAN YAPTIK”

Geçtiğimiz 5 yılda 600 bin metrekare yeşil alan yaptıklarını belirten Taşdelen, bu rakamın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığından 2 kat fazla olduğunu ifade etti. Taşdelen, yeşil alan projeleri ile ilgili olarak “Bademlidere’de 750 dönüm araziyi yeşil alan yapacağız.  Ankara’nın en büyük parklarından biri olacak. Millet Bahçeleri’nin hepsinden büyük olacak. Yeni bir Atatürk Orman Çiftliği olacak. Biliyorsunuz AOÇ yağmalandı. Ankara’nın ciğerlerinden biri söküldü. Buna karşılık yeni bir parkı projelendiriyoruz. Etap etap önümüzdeki dönem bu parkı yapacağız.” dedi.

“YAĞMA İLE MÜCADELE ETTİK”

Taşdelen, Büyükşehir’in kent yağmasıyla da mücadele ettiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Büyükşehir Belediyesi’nin kenti yağmalamaya dönük projelerine müdahale ettik. Kentsel dönüşüm projelerinin yüzde 90’ını iptal ettirdik. Emsal bazında imar artışlarında açtığımız dava sayısı 250’nin üzerinde. Eğer biz bu mücadeleyi yapmasaydık, ihanetleri katmerlenmiş olacaktı.”

EĞİTİMDE FİNLANDİYE MODELİ ÇANKAYA’DA

“Okullar MEB’e bağlı olmasına rağmen geçtiğimiz 5 yılda Çankaya’daki bütün okulların tamiratını biz yaptık” diyen Taşdelen, Çankaya Belediyesi’nin öncü olduğu diğer bir konunun da kreşler olduğunu belirtti. Taşdelen, “5 yılda 7 yeni kreş açtık. Toplam 12 kreşimiz var. Bunlar Türkiye’nin en iyi kreşleridir. Türkiye’nin en büyük kamu kreş işleticisi konumundayız.” ifadelerini kullandı. Taşdelen ayrıca yüzme havuzu projesinin bir ilk olduğunu belirtti ve ikinci dönem itibariyle Çankaya’da toplam 3 yüzme havuzu olacağını ifade etti. Taşdelen ayrıca, MEB ile protokol imzalayarak ilkokul dördüncü sınıftaki çocukların eğitimlerinin bu havuzlarda yapılacağını ve kreşlerle beden eğitimi derslerinde  “Finlandiya modeli” uygulayacaklarını kaydetti.

“UCUZ GIDAYI KOOPERATİFLER ELİYLE SAĞLAYACAĞIZ”

Taşdelen yoksul halk kesimlerine yönelik sosyal projelerini ise şöyle aktardı:

“600 haneye halk kart veriyoruz. Aylık geliri asgari ücretin de altında olan en yoksul kesimdir. Evin hanımı ayda 400 TL parayı doğrudan nakit çekebiliyor. Parayı istediği yere harcıyor. Ağırlıklı olarak yoksul ve kadın olmak üzere geçtiğimiz 5 yılda 35 bin kişiyi ücretsiz bir şekilde kültür gezilerinde şehir dışına götürdük.”

“AKP GERİDEN GELİYOR”

Taşdelen tanzim satışlarla ilgili ise “AK Parti her şeyde geriden geliyor. 1980 öncesi İzmir’de İhsan Alyanak, Çankaya belediyesi babamın döneminde yapmıştı. Tanzim satışlar CHP’li belediyeler tarafından yıllar önce yapıldı. Ancak hükümet tekrar ülkeyi tanzim satışlara muhtaç etti. Hükümetin ülkeyi buna muhtaç etmesinden dolayı bir ihtiyaç olarak gündeme gelmiştir. İzmir, Aydın ve Eskişehir Büyükşehir belediyelerimiz kooperatifler kanalıyla bunu zaten yapıyor. Halktan koptukları için, bıçak kemiğe dayandığında adım attıkları için hükümet geriden geliyor. CHP’li belediyeler bunu 80 öncesinde yaptı ve daha iyi uygulamaları da bugün yapıyor. Biz de üreticiden tüketiciye gidecek benzer bir projeyi hayata geçireceğiz ve kooperatifler eliyle biz de yapacağız bunu.” dedi.

ANKARA’YI EN AZ 4 PUANLA ALACAĞIZ

Yerel seçimler için de iddialı konuşan Taşdelen, “Ankara’yı alacağımıza yürekten inanıyorum. Altını çizerek söylüyorum en az 4 puan farkla alacağımıza inanıyorum. Geçen dönem iki belediyeydik, önümüzdeki dönem en az 6 belediye olacağız. Çankaya’yı yüzde 64’le, rekor oyla kazandık. Bu dönemde de rekor oy alacağımıza ve bize oy vermeyen AKP ve MHP seçmeninden oy alacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.