Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye’deki tutukluluğunun birinci yılını doldururken Alman siyasetçiler, Yücel’in serbest bırakılması için çağrısında bulundu.

DW Türkçe’ye göre, sosyal demokrat Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türkiye’den hukuk devleti kurallarına uygun hızlı bir yargılama gerçekleştirilmesini talep etti. Deniz Yücel’in serbest bırakılmasını isteyen Gabriel, Yücel’in tutukluluğunun Almanya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde “önemli engellerden biri” olduğunu söyledi.

Almanya’nın Avrupa ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth da “hukuk devleti süreci işletilmeden ve Deniz Yücel serbest bırakılmadan Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin düzelmesinin düşünülemeyeceğini” savundu. Roth, aradan bir yıl geçmesine rağmen Yücel hakkında iddianame hazırlanmamasının “anlaşılabilir bir durum olmadığını” belirtti.

Alman Meclisi Başkan Yardımcısı Claudia Roth ise Perşembe günü Türk mevkidaşı Binali Yıldırım ile görüşecek olan Başbakan Angela Merkel’den Deniz Yücel’in durumunu gündeme getirmesini istedi. Claudia Roth, “Merkel, yargısız tutukluluk halinin uzatılmasının ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürülmesinin kabul edilemeyeceğini muhatabına anlatmalıdır” dedi.

Başbakan Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) dış politika sözcüsü Roderich Kiesewetter de Türkiye’ye “açık mesaj verilmesi gerektiğini” öne sürerek, “Yücel’in tutukluluk halinin uzatılması Türk hükümeti tarafından terörist iddia edilen kişilerle darbe teşebbüsüne katılanların iadesi gibi farklı alanlarda taviz koparmak için koz olarak kullanılıyor” iddiasında bulundu.

Koalisyon hükümetinin diğer bir ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Avrupa parlamenteri Manfred Weber de Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine son verilmesini talep ederek, “Deniz Yücel bir yıldır iddianamesiz cezaevinde. Bu kabul edilebilir bir durum değil” şeklinde konuştu.