Türkiye-Almanya arasındaki İncirlik Üssü krizinde, Merkel’in Erdoğan’a yaptığı sert uyarıların ardından son müzakere turu başladı. Almanya Meclisi, iki hafta içindeki görüşmelerden sonuç çıkmazsa üsten çekilmeyi oylayacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Brüksel’de görüştüğü Tayyip Erdoğan’a İncirlik Üssü’nün Alman milletvekillerinin ziyaretlerine açılmasına ilişkin sert uyarılar yapmasının ardından geri sayım başladı.

Der Spiegel dergisinin haberine göre; Almanya hükümeti İncirlik krizinin çözülmesi için Türkiye’ye iki hafta süre verdi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in bizzat başkanlık edeceği müzakerelerde gereken adımlar atılmazsa Almanya askerlerinin üsten çekilmesi Almanya Federal Meclisi’nde oylamaya sunulacak. Konuya ilişkin hem iktidar ortaklarının hem de muhalefetin tepkisinin olması, olası oylamada yüksek bir oranda askerlerin çekilmesi sonucunun çıkacağının işareti.

Dergi, haberini Başbakanlık Dairesi ile Dışişleri ve Savunma bakanlıklarından üst düzey bürokratların milletvekillerine sunduğu brifinge dayandırdı.

İncirlik krizinde ne olmuştu?

Türkiye-Almanya geriliminin önemli başlıklarından biri olan İncirlik Üssü krizi, Alman milletvekillerinin üssü ziyaretine izin verilmemesi üzerine başlamıştı. Almanya hükümetinin tüm girişimlerine karşın AKP, üsse ziyareti yapılmak istenen ziyareti engellemişti.

Almanya hükümeti ise engellemeler üzerine alternatif üs arayışına girmiş, Ürdün en yüksek olasılıklı seçenek olarak öne çıkmıştı. Ürdün, Almanya’nın İncirlik’teki askeri varlığını ağırlamaya hazır olduklarını söylerken, Ürdün seçeneği son olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından dillendirilmişti.

İncirlik’te Almanya ordusuna ait Tornado keşif uçakları, bir yakıt ikmal uçağı ve 260 Alman askeri bulunuyor.