Almanya’da “büyük koalisyon” kurulmasına yönelik müzakerelerde dün nihai mutabakata varamayan Hristiyan demokratlar ile sosyal demokratlar bu sabah yeniden bir araya geliyor.

Dün yapılan görüşmelerde, “önemli ilerleme”nin sağlanmasına rağmen nihai mutabakata ulaşamayan Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki CDU/CSU bloğu ve Martin Schulz’un başında bulunduğu sosyal demokrat SPD, anlaşmayı tamamlamak için bugün çabalarını sürdürecek.

SDP Genel Sekreteri Lars Klingbeil, dünkü görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, dünkü görüşmelerde “önemli ilerleme” kaydedildiğini ancak bazı konularda iki tarafın yaklaşımları arasında hala “mesafe” bulunduğunu söyledi.

CDU Başkan Yardımcısı Thomas Stobi ise tarafların bir uzlaşıya varacağından emin olduğunu belirtirken, “Biraz daha fazla zamana ihtiyacımız var. Henüz anlaşmadığımız bir düzine mesele var” şeklinde konuştu.

PAZAR GÜNÜ GÖRÜŞ BİRLİĞİ SAĞLANAN KONULAR

DW İngilizce’ye göre, Pazar günü üzerinde anlaşmaya varılan konuların arasında hükümetin  2021 yılına kadar 1.5 milyon yeni evin inşaa edilmesi hedefi ile  4 milyar Euro tutarında bir yatırım yapması bulunuyor.

Çoçukları olan aileler de önümüzdeki 10 yılda çocuk başına yılda ek bin 200 Euro’yu alacak. Bu arada, hızlı genişbant teşviki amacıyla 10 milyar Euro civarında bir para harcanacak.