Almanya’da yabancı devlet adamlarına hakaretten dava açılmasına olanak veren Ceza Kanunu’nun 103. maddesini kaldıran, Adalet Bakanlığı’nın taslağının hazır olduğu bildiriliyor.

Alman mizahçı Jan Böhmerman’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılması üzerine feshedilmesi gündeme gelen tartışmalı 103. maddeyı kaldıran taslakta “Yabancı devlet temsilcilerinin hakarete karşı özel bir korumaya ihtiyacı olduğu görüşü çağa uygun düşmüyor” ifadesi yer alıyor. 

Taslakta ayrıca yabancı devlet başkanlarının suç duyurusunda bulunması halinde sürecin başlaması için Alman federal hükümetinin onayını gerektiren yasanın da feshedilmesi öngörülüyor. 

Taslağı yansıtan  DWelle haberinde  “Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında Ankara’nın suç duyurusu üzerine yapılan istişareler sonucu Başbakan Angela Merkel adli mercilerin harekete geçmesi için izin vermişti. Merkel, aynı zamanda bu karardan bağımsız olarak hükümetin, 103’üncü maddenin 2018 yılında feshi için çalışmalar yapacağını açıklamıştı” dedi. 

Ancak koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) maddenin daha erken bir tarih kaldırılmasını istediği anımsatılan haberde  SPD’li Adalet Bakanı Heiko Maas’ın hazırladığı tasarıda, yabancı devlet organları ve temsilcilerine saldırı suçunu düzenleyen 102’nci maddesi ile yabancı devletlerin bayrakları ve egemenlik sembollerine hakaret suçunu düzenleyen 104’üncü maddeye dokunulmaması, ancak adli süreç için federal hükümetin onay vermesi şartının feshedilmesinin öngörüldüğüne dikkat çekiliyor. 

Bu arada, Adalet Bakanlığının taslağının önce ilgili bakanlıklar tarafından onaylanması gerektiği belirtilirken taslağın ne zaman Bakanlar Kurulu’na sunulacağı ise bilinmediği kaydediliyor.

(ANKA)