Pazar, Nisan 21, 2024

Almanya savunma bakanı, ‘en kötü savaş senaryosu’na karşı hazır olmaları gerektiğini söyledi

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Rusya’nın NATO topraklarına ‘şu an için saldırması ihtimalini görmediklerini ancak en kötü senaryo olasılığına karşı kendilerini hazırlamak zorunda olduklarını’ söyledi.

Bakan Pistorius, Bild gazetesine, uzmanların Almanya ile Rusya arasında şu an için ‘savaş tehlikesi görmediklerini’ ancak tespitlere göre Rusya’nın beş ila sekiz yıl içinde yeni büyük operasyonlar gerçekleştirebilecek kapasiteye yeniden ulaşabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

Avrupa’da süregelen 30 yıllık barış iklimine dikkati çeken Pistorius, zaman zaman dile getirilen Avrupa’daki savaş tehdidine ve Alman ordusunun olası savaşa hazır olup olmadığına ilişkin, “Kendimizi en kötüsüne hazır hale getirmek için gerçekten ama gerçekten hızımızı arttırmalıyız” dedi.

Bakan Pistorius, şunları dedi: “Şu anda Rusya’nın NATO topraklarına ya da bir NATO ortağına saldırma tehlikesini görmüyorum ancak bu, anlık bir durum. Nasıl ve ne kadar süreceğini kimse bilmiyor.”

‘Kendimizi savunma kapasitesine sahibiz’

Pistorius, ülkesinin savunma kabiliyeti konusunda, “Bizim için tasarlanan pek çok sistemi Ukrayna’ya verdik ancak bunları yeniden tedarik edeceğiz” dedi.

Polonya sınırına yakın Cottbus gibi şehirlerin Rus hava saldırılarına karşı ancak bir gün savunulabileceği yönündeki haberlere ilişkin ise Pistorius, “Hayır, bu doğru değil. Biz, kendimizi savunma kapasitesine sahibiz ama tabii ki her şeyden yeterince yok” dedi.

Son dönemde savunma harcamalarını ve personel sayısını artıracağını duyuran Almanya’da ordunun personel açığının kapatılması konusunda da Bakan Pistorius, henüz Alman pasaportu bulunmamasına rağmen Almanya’da yaşayan, akıcı Almanca konuşan ve ülkeye hizmet etmek isteyen gençlerin de istihdam edilebileceğini belirtti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER