Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile ilişkileri gergin hale getiren İncirlik konusunu görüşmek üzere bugün Ankara’ya geldi. 

Alman bakan Türkiye’ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için çaba sarf edeceğini söyledi.

Sigmar Gabriel, Ankara ziyareti sırasında parlamenterlerin Alman askerlerini ziyaret edebilmesi konusunda ısrarcı olacağını söyledi. Almanya’nın parlamento ordusuna sahip olduğunu ve milletvekillerinin yurtdışı görevdeki askerleri ziyaret edebilmeleri gerektiğini hatırlatan Gabriel,” Türkiye İncirlik konusunda adım atamayacaksa ya da atmak istemiyorsa, o zaman bize tek çekilme seçeneği kalıyor” diye konuştu.

İncirlik konusunun iki ülke ilişkileri açısından büyük bir yük oluşturduğuna vurgu yapan Gabriel, “Uzun bir süredir sadece IŞİD’e karşı ortak mücadeleden çok iç politika önem kazandı. Biz, askerlerimizin politik durumun oyuncağı haline gelmesine izin veremeyiz” dedi.

Ziyareti boyunca Türk-Alman ilişkilerinin tekrar normal rayına oturması için çaba harcayacağını kaydeden Gabriel,” Ankara’ya gidiyorum, çünkü birbirimizi tamamen kaybetmememiz için yapılmadık girişim kalmamalı” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Ankara ziyareti esnasında İncirlik konusunun yanında tutuklu bulunan Alman gazetecilerin durumunu da gündeme getirmesi bekleniyor.

Almanya, Türkiye’nin İncirlik konusunda yumuşama göstermemesi durumunda, İncirlik’te konuşlu Tornado keşif uçakları ile 260 dolayındaki askerini çekmekten başka çare kalmayacağını vurguluyor. İncirlik’e alternatif olarak ise Ürdün’ün adı dillendiriliyor.