Türkiye’den Libya’nın Mistrata limanına doğru yolan alan Roselina-A isimli Türk bandıralı kargo gemisi, Bingazi şehrinin 200 kilometre açıklarında Alman fırkateyni Hamburg tarafından durduruldu.

Spiegel dergisine göre Avrupa Birliği’nin Akdeniz görevi Irini kapsamında gemide silah olabileceği şüphesiyle sinyal alan Alman savaş gemisi, kargo gemisini durdurduktan sonra arama yaptı.

İrini Harekatı, Birleşmiş Milletlerin (BM) Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılmıştı.

Anadolu Ajansı ise komutanlığını Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın yürüttüğü, İrini Görevi’nde yer alan Alman fırtakeyni tarafından Mora Yarımadası’nın güneybatısında uluslararası hukuka aykırı şekilde durdurulduğunu yazdı.

Ajansın haberinde deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Türkiye’den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni’nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı.

Euronews’in aktardığına göre geminin süratini düşüren ve yolundan engelleyen askerler, Türkiye’den izin almadan yapılanın hukuki olmadığı yönündeki ikazlara uymayarak tüm konteynerleri de açarak aradı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrıldı.

Spiegel ise Hamburg gemisinin güvertede askeri malzeme olup olmadığı ile alakalı pazartesi açıklama yapacağını yazdı.

Daha önce de yaz aylarında Libya’ya yol alan bir Türk kargo gemisi durdurulmuş ve güvertede sadece savaş uçaklarında kullanılan özel tip bir kerosen maddesi bulunmuştu.