Türkiye’de anayasal değişiklik konulu referanduma ilişkin etkinliklerin ilk kez bir Alman eyaleti tarafından yasaklanabileceği sinyali verildi.

Almanya-Fransa sınırındaki Saarland Eyaleti Başbakanı Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye’deki referandumla ilgili etkinlikleri yasaklamak için “ellerinden geleni yapacaklarını” söyledi.

Bu gelişmeyi “Saarland’da referandum etkinliklerine yasak gelebilir” sözleriyle duyuran DWelle Türkçe’ye göre, Annegret Kramp-Karrenbauer, hükümetinin elindeki tüm imkanları kullanarak Saar eyaletinde bu tür etkinliklere izin vermeyeceğini bildirdi. Saarland’da mart ayının sonunda yeni eyalet parlamentosu seçimi yapılacağına dikkat çekiliyor.

Kramp-Karrenbauer, Türkiye’nin iç politikasını ilgilendiren anlaşmazlıkların “Almanya’da yeri olmadığını“ da savunduğu açıklamalarında “iç barışı tehlikeye düşürecek olan seçim kampanyalarına izin verilmemesi gerektiğini” öne sürdü.

Federal hükümetin bu tür sorulara ilkesel bir çözüm getirmesini ya da AB çapında bir çözüm bulunmasını beklemek istemediklerini belirten Saarland Başbakanı, “Nazi benzetmeleri ve hakaretler ile ortaya çıkan atmosferin daha da tırmandırılmaması gerektiğini” savundu.

Haberde “Kramp-Karrenbauer Türk politikacıları engelleme kararını Almanya’nın oturum yasasına dayandırdı. Bu yasanın 47. maddesine göre Almanya’nın her eyaleti ‘Almanlar ile yabancılar arasındaki barışçıl ortak yaşamı tehlikeye düşürme tehlikesi bulunuyorsa, yabancıların siyasi faaliyetlerini engelleme’ imkanına sahip bulunuyor.