Alman Federal Meclisi’nde bugün düzenlenecek özel bir oturumda “Türkiye’de basın özgürlüğü” konusu ele alınıyor. Oturum sırasında yabancı devlet adamlarına hakarete ceza öngören Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesinin de  tartışılacağı bildirildi. 

Yeşiller Partisi’nin girişimiyle bugün Federal Alman Meclisi’nde "Türkiye’de basın ve ifade hürriyetinin durumu" başlığı ile özel bir oturum düzenlenecek. Yeşiller Partisi’nin Federal Meclis Grubu yöneticilerinden Britta Hasselmann, özel oturumda yabancı devlet adamlarına hakarete ceza öngören Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesinin de  tartışılacağını söyledi. 

Bu gelişmeyi duyuran DWelle de, “Alman komedyen ve TV sunucusu Jan Böhmermann hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başvurusuyla 103’üncü madde çerçevesinde soruşturma açılmıştı” dedi. 

Haberde Alman Gazeteciler Birliği’nin Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’e Türkiye’nin sınır dışı edilecek gazetecilerin isimlerinin yer aldığı bir liste tutup tutmadığını sorduğuna dikkat çekildi. 

(ANKA)