Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de polis tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz adına verilen ödüller sahiplerini buldu. Yaşam ödülü Marksist iktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav ve Dayanışma Akademilerine verildi

Ali İsmail Korkmaz’ın anısına verilen Yaşam Ödülü’nün ilki Taksim Dayanışmasına, ikincisi Cumhuriyet Gazetesi yazarları Erdem Gül ve Can Dündar’a verilmişti. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen organizasyonda Yaşam Ödülü, Prof. Dr. Korkut Boratav ve Dayanışma Akademileri’ne verildi.

Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP milletvekili Utku Çakırözer, KESK, DİSK, TTB, TMMOB genel merkez temsilcileri de katıldı.

Törende konuşma yapan Prof. Dr. Boratav: “Türkiye’de devleti yönetenler Cumhuriyet tarihi boyunca biat etmeyen bilim insanlarını cezalandırmıştır. 50 yıl önce babam, 34 yıl önce ben, bu dönemde de geçmişte asistanım olmuş kişiler ve onların asistanları atıldı. Görüldüğü gibi kuşaklar boyunca devam ediyor uygulama fakat geçmişte bir şekilde telafi olanağı da sunuluyordu. Bu dönem gibi gaddar uygulamalar yoktu. Şimdi sorgusuz sualsiz atıyorlar, kamu hizmetlerinden men ediyorlar, pasaportuna el koyuyorlar, gözaltına alıp tutukluyorlar. Bilen bilir de bilmeyenlere söyleyeyim. İhraç listelerini üniversite yönetimleri hazırlıyor.” ifadelerini kullandı.