1- Ekrem İmamoğlu’nun başarısı; toplumsal, siyasal ve söyleşmek olarak yarattığı barıştan gelmektedir. Seçim iptal edildiğinde Ekrem İmamoğlu artık bütün kesimlerin ortak adayı oldu demiştik, bu sahiplenme ortaya çıkmıştır.

2- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu sürecin ve başarının mimarıdır. Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener arasında oluşan sağlam ve sağlıklı diyalog bu başarının zeminidir. Bu işbirliği demokratik sistemin güçlenmesi konusunda bir arada olmaya devam edecektir. İyi parti hem merkez sağ hem MHP’den boşalan alana şimdi daha kolay bir biçimde oturacaktır.

3- HDP ekseninde Kürtler demokratik bir irade ortaya koymuştur. Abdullah Öcalan’dan çok Selahattin Demirtaş’ı sahiplenmiş ve Demirtaş çok daha sağlıklı bir tavır alarak HDP ile farklı toplumsal kesimleri demokrasi zemininde buluşturmuştur.

4- AK Parti negatif propaganda, kutuplaştırıcı söylem ve tehditkar dille bu seçimin kaybedenidir. Ancak asıl mesele siyasal İslam artık bir karşılığı olmayan, içe çöken paradigmadır. Bu çerçevede yeni arayışlar mutlaka ortaya çıkacaktır.

5- MHP hem kendisini hem de AK Parti’yi milliyetçi popülist bir alana hapsetmiş ve son Abdullah Öcalan tavrıyla kendi kitlesinde derin bir kırılma yaratmıştır. Bu noktadan sonra MHP’nin belirleyici bir etkisi olmayacak, AK Parti buna izin vermeyecektir. Dolayısıyla o ittifak dağılacaktır.

6- Türkiye siyasetinin yeni bir paradigmaya acil ihtiyacı bulunmaktadır. Üst üste binen krizleri çözecek olan bu yeni paradigmadır ve bu konuda tarihi sorumluluk CHP’ye aittir.

7- İstanbul seçimlerinde ortaya çıkan somut durum, değişim, toplumsal barışa olan acil ihtiyaç, kentsel sorunların çözümüne ilişkin beklenti ve bunların da ötesinde yeni bir kent yönetim anlayışı ve bu anlayışı besleyecek olan demokratik yeninden yapılanmadır.

8- İstanbul özelinde geniş toplum kesimleri her alanda bir restorasyon talep etmişlerdir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin henüz bir faydası ortaya çıkmamış ve bu konu giderek daha yoğun bir tartışma konusu olacaktır.

9- Mevcut şartlar altında erken bir seçim gündeme gelecektir. Bu siyasi partilerin tavrından çok koşulların zorlamasıyla ortaya çıkacaktır.

10- CHP tarihi başarıyı, kentsel yönetim başarısı ile taçlandırmak durumundadır. Yeni bir yerel yönetim modeline ihtiyaç bulunmaktadır ve çok hızlı biçimde kentsel yönetim politikaları alanında üretilecek modelleme bütün belediye yönetimlerini kapsayacak bir eksende inşa edilmelidir. Bu tarihi fırsat sadece kent yönetimi açısından değil ülke yönetimine talip olma açısından da bir zorunluluktur.

Her şey güzel olmuştur ama mesele bunu daim kılmaktır…