Ali Haydar Fırat yazdı | Büyük değişimlerin eşiğinde…

Dünya’da ve ülkemizde giderek kendini hissettiren, krizlerle büyüyen pandemi ile derinleşen bir süreçten geçmekteyiz. İnsanlığın bütün alanlara ilişkin geniş sorgulamalar yaptığı bir süreçte “durağanlaşsan” süreçler ve bir ölçüde geri çekilmeler toplumsal ve bireysel büyük sıçramaların alt yapısını oluşturur. Böylesi bir momentumda yeni sözlerin, yeni tartışmaların başlatılması, büyütülmesi ve derinleştirilmesi tarihsel önemdedir. Zira her tarihi dönem bir entelektüel altyapı üzerine inşa edilmektedir. Türkiye ve de dünya bugün kurulacak olanın entelektüel arayışının sancısını yaşamaktadır. Uzun yayın hayatı boyunca dünyadaki ve ülkemizdeki farklı tartışmaları kamuoyuna taşıyan, güncel olanı farklı düzlemlerde analiz eden Politikyol bugün yeni bir sıçramanın olgunluğunu ve de gerçekliğini birleştirerek yoluna daha güçlü bir biçimde devam etme kararlılığındadır.

“Yeni Bir Başlangıç Yapıyoruz, Ülkenin Entelektüel Havasını Değiştiriyoruz” mottomuz ülkenin düşün ortamına yeni bir müdahalenin kaçınılmazlığını bir görev olarak önümüze koymuştur. Bunu hisseden çok değerli düşün insanları bir araya gelerek hem günceli yorumlama, analiz etme hem de tarihsel ve ekonomi-politik, sosyolojik ve felsefi bir gündemi toplumun önüne koyma çabasının sorumluluğunu üstlenmişlerdir.

Zor zamanlardan geçsek de kabuk çatlıyor ve bir değişim kendisini dayatıyor. Ülkenin entelektüel birikimini bir araya getirmek, hiçbir ideolojik kompartmana hapsetmemek, olabildiğince özgür, demokratik bir aklı derin sorgulamalar eşliğinde kendisine bir yol ve yön bulmasına imkan sunmak memleket dair en acil görevdir. Mevcut iktidarın, onu hazırlayan koşulların, dünyanın içinde geçtiği zamanın ataletini üzerinden atmak, yeni fikirleri/tartışmaları filizlendirmek daralan siyasal alanı açma çabasını da beraberinde getirmektedir. Ülkenin düşünsel birikimi derindir ve bu derinliği sahiplenmek, ileri taşımak daha önceki sorun alanlarından kurtarmak bugünün özgür düşüncesi ile mümkündür.

Bu sebeple büyük değişimlerin eşiğinde, anlama, yol gösterme, detaylandırma uğraşı entelektüel bir çabadır ve bugün en çok ihtiyaç duyulan, eksikliğini en çok hissettiğimiz durumdur. Şimdi bunu değiştirtmek adına güçlü bir müdahalenin imkanlarıyla okuyucumuzun karşısındayız.

 

Biz ilk adımı atıyoruz, sıra sizde…

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
43,449TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER