PolitikYol Genel Yayın Yönetmeni Ali Haydar Fırat Halk TV’de Zamanın Ruhu progmanında Cüneyt Akman’ın konuğu oldu.

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, gazeteci Mustafa Hoş, Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur’un da katıldığı programda son dönemde artan terör saldırıları konuşuldu.

Ali Haydar Fırat “Eğitim Sen‘in PKK saldırısında yaşamını yitiren Şenay Aybüke Yalçın hakkında yaptığı açıklamada faile ilişkin herhangi bir söz edilmemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye solu neden bu noktada?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Önce AKP’lilerin davranışına ilişkin konuşacak olursam İslamcı cenah bugüne kadar modernleşme üzerinden kılık kıyafete ilişki açıklamalarla saldırırdı hep. Bunların ideolojisi İhvan’a dayanır. Bunlar kadınların tek başına muz, salatalık, havuç, patlıcan almasını yasakladılar. Türkiye’deki İslami hareket de İhvan’ın etkisi altındadır ve oradaki hareket buraya taşınmaktadır. Bu rezilliği de kendilerine normal görüp saldırmaktadırlar.

Eğitim Sen’in açıklamasına ise gelecek olursam kabul edilmesi mümkün değil. Türkiye solunun kimlik siyasetine karşı gerçekten net bir tavır sergilediğini düşünmüyorum. Bunu devletin Kürtlere yönelik saldırılarını gözardı etmek manasında söylemiyorum. Bugün nasıl AKP’ye bir şey söylenemiyorsa Kürt hareketine de bir şey söylenemiyor. Bugün PKK şiddetine karşı bir şey söylediğinizde sanki devlet şiddetinin onaylıyormuşsunuz gibi anlaşıyor.

Bugün Kürt hareketi kimi sendika, sivil toplum kuruluşlarını elinde tutuyor. Bu da Türkiye solunun gelişmesinin önünü kesiyor. Bu konuda da doğru ve sağlıklı bir tartışma yürütülemiyor.

Aybüke öğretmeni PKK öldürdü ve bu bir terör eylemidir. Bunu kabul edip dillendirmezsek bu şiddetin önü açılmış olur.

Bizim Türkiye solunun önünde temel bir mesele var; Kürt sorunu ile ilgili olarak Kürt aktörlerinin yaptıklarını sorgulayacak bir zemin oluşturmamız gerekiyor.

Türkiye’deki bütün demokratik, sol kurumların Kürt sorunu konusunda iç tartışmalarını yapması gerektiğini düşünüyorum.”

AKP “TÜRKİYE TARİHİ BENİMLE YENİDEN YAZILIYOR” DEMEK İSTİYOR

Fırat, AKP’nin “Rabia işaretini parti tüzüğüne almasına ilişkin bunun AKP tarafından Cumhuriyet değerlerini yok sayarak kendi tarihini yazma hamlesi olarak değerlendirdi:

“Tüm bunlar Cumhuriyet tarihini bir biçimde yok saymak, onu ters yüz ederek kendi tarihini yazma hamlesi. Bu yüzden 15 Temmuz’a bu kadar anlam yüklüyorlar. ‘Türkiye tarihi benimle yeniden yazılıyor’ demek istiyorlar.”