Cuma, Mayıs 24, 2024

Ali Haydar Fırat, AKP-MHP ittifakının neden dağıldığını anlattı: Yaşanan sürecin farklı bir perde arkası var

PolitikYol Genel Yayın Yönetmeni İletişim Bilimci Dr. Ali Haydar Fırat, CNN Türk’te Ercan Gürses’in “Türkiye’nin Gündemi” kanalında AKP-MHP ittifakını ve yeni bir “çözüm süreci” ihtimalini değerlendirdi.

MHP ve AKP arasında cumhur ittifakının bittiğini ifade eden Fırat İstanbul’u kazanmanın önemine vurgu yaparak, “İstanbul’un MHP oylarıyla kazanılamayacağını, aksine MHP oylarıyla kaybedilebileceği gibi bir sonuç çıktığını ve o yüzden de iki tarafın da bunu gördüğünü düşünüyorum.” dedi.

Ali Haydar Fırat’ın açıklamaları şöyle:

“Roosevelt’in bir sözü var; “Siyasette hiçbir şey kazayla olmaz”. Dolayısıyla bu yaşanan sürecin farklı bir perde arkası olduğunu düşünüyorum. Bir kere ben ittifakın devam edeceğini düşünmüyorum. Çünkü Sayın Bahçeli şöyle bir şey söyledi; yerel seçimlerde 3 büyük kent başta olmak üzere alınacak sonuç mevcut sistemin devamı açısından bir gösterge olacaktır. Bu noktadan çekildikten sonra AK Parti, İstanbul ve Ankara’yı kaybederse yaklaşık 1 yıl bile dolmadan mevcut cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin aslında Bahçeli’nin deyişiyle bir krize gireceğini, bunun çözüleceğini ve yeniden inşa edilmesi anlamında başka tür süreçlerin gerektirdiği noktaya bizi sürükleyeceğini öngörebiliriz. Bu yüzden Sayın Bahçeli’nin sözünden hareketle ben bir ittifak olabileceğini sanmıyorum. Bunun bir çok nedeni var, ben perde arkasında daha farklı ilişkilerin döndüğünü düşünüyorum. Hem bölgesel olarak, hem ülkesel olarak. Mesela İstanbul’u MHP oyuyla kazanamazsınız ama Kürt oyuyla kazanabilirsiniz. Erdoğan için İstanbul birincil önemdedir. Çünkü şunu söyledi; “İstanbul’da ayağınız tökezlerse, Türkiye’de çökersiniz.” Ben İstanbul’da yaptırdığı anketlerin, görüşmelerin, çalışmaların neticesinde İstanbul’un MHP oylarıyla kazanılamayacağını, aksine MHP oylarıyla kaybedilebileceği gibi bir sonuç çıktığını ve o yüzden de iki tarafın da bunu gördüğünü düşünüyorum.

Diğer yandan arka planda, yerel seçim öncesi Selahattin Demirtaş ve bir çok HDP’linin serbest bırakılacağı bilgisinin MHP yetkililerinin kulağına gittiği gibi bir bilgi var. Ayrıca cumhurbaşkanının Diyarbakır’da yeni yaptığı konuşma var. Bu konuşmada cumhurbaşkanı yeni bir başlangıçtan söz etti. Temel bir hareket noktası var, iktidarını paylaşmayan, dağıtmayan hiçbir güç kolay kolay ayakta kalmaz. AK Parti’nin yeni iktidar ortaklarına ihtiyacı var. Son süreçte AK Parti’nin Rusya’dan uzaklaştığını, ABD ve Kürtlere yaklaştığını gözlemliyorum. Bunun neticesinde yerel seçimin bunun için bir avantaja dönüşmesi gerektiği konuşulmuş olabilir. Bunların akabinde HDP’nin “Bu masa yeniden kurulmalıdır” sözü aslında sürecin bir bütün olarak partilerin yeni ittifaklar sürecinde olduğunu gösteriyor.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER