Adana’nın Aladağ ilçesinde, 29 Kasım 2016’da 10 öğrenci, yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere, 12 kişinin öldüğü yanan öğrenci yurdunun 500 metre yakınında bulunan ve yanan yurtla benzer şartlar taşıyan erkek öğrenci yurdu kapatıldı

TBMM Aladağ Yurt Yangınını Araştırma Komisyonu üyelerinin Aladağ’daki başka bir yurtta da ihmaller zincirlerini tespit ettiğini Cumhuriyet haberleştirmişti. Yanan kız öğrenci yurdunun 500 metre kadar yakınında bulunan Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda yerlerinin halı kaplı olduğu, iki yangın merdiveninden birinin yerden üç metre yukarıda bulunduğu, diğerinin binanın arka tarafındaki bodrum katına baktığı ve bu yurtta da yeterli denetim yapılmadığı ortaya çıkmıştı.

ALADAĞ’DAN DERS ALINMADI: AYNI DERNEĞİN ERKEK YURDUNDA YERLER HALI KAPLI, YANGIN MERDİVENLERİ ÜÇ METRE YUKARIDA

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, komisyon Başkanı Fatma Güldemet Sarı, yurtta kalan 7 öğrencinin devlet yurduna aktarıldığını bildirdi. Komisyon üyesi CHP’li Mustafa Balbay da “Bu karar alınması bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması anlamında çok çok önemli. Yönetmeliklere uygun olmayan diğer yurtlar için önlem alınmalı” dedi.

Yeni soruşturma

Komisyon Başkanı Sarı, yurt yangınıyla ilgili olarak, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Sinanpaşa Ortaokulu Müdürü hakkında, yangında kusur, ihmal veya kasıt olup olmadığı konusunda ön inceleme ve disiplin soruşturması yapmak üzere 3 müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. Sarı, “Daha önce bir kınama cezası almışlar; yaptığımız görüşmelerde bunların daha detaylı incelenmesi konusunda görüş bildirdik. Sayın Valimiz bu konuda harekete geçti” dedi.