MAK Araştırma ve KONDA tarafından Akşener’in dahil olduğu iki yeni siyasi araştırmanın sonuçları yayımlandı. MAK araştırma anketinde Akşener’in oy oranına ver verirken, KONDA Akşener’in derstekçilerinin ekonomik olarak üst gelir grubunda olduğunu belirtiyor.

MAK Araştırma’nın verileri şöyle:

“Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlar; kararsızların matematiksel dağıtılmasından sonra Ak Parti 48.8, CHP 25.25, MHP 8.85, HDP 8.22 , Meral Akşener’in kurmakta olduğu parti 5.3 diğerleri başlığı altıda 3.58 lik bir tablo oluşmaktadır.”

Önceki seçimlerde diğer partilere oy veren seçmenin Akşener’e verdiği destek ise şöyle ifade ediliyor:

1 Kasım’da Ak Partiye oy veren % 49,5 lik toplam seçmenin 2 puanlık kısmı Meral Akşener’e, 5 puanlık kısmı başka bir partiye (ki bu başka parti içinde Meral Akşener de var), 2 puanlık kısmı ise oy kullanmayabilirim diyor.

1 Kasım’da seçimlerinde CHP ye oy veren % 25 lik toplam seçmenin 3 puanlık kısmı Meral Akşener’e, 2 puanlık kısmı başka bir partiye(ki bu başka parti içinde Meral Akşener de var), 1 puanlık kısmı ise oy kullanmayabilirim diyor.

1 Kasım’da seçimlerinde MHP ye oy veren % 12 lik toplam seçmenin 5 puanlık kısmı Meral Akşener’e oy verebilirim, 1 puanlık kısmı başka bir partiye(ki bu başka parti içinde Meral Akşener de var), 0,5 puanlık kısmı ise oy kullanmayabilirim diyor.

1 Kasım’da seçimlerinde HDP ye oy veren % 11 lik toplam seçmenin Meral Akşener’e oy verebilirim diyenler yüzdelik kayda alınmayacak kadar az, 2 puanlık kısmı başka bir partiye, 2 puanlık kısmı ise oy kullanmayabilirim diyor.

“MUHALEFETİN ADAYI KILIÇDAROĞLU OLMALI”

Mufalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalıdır sorusunda ise %35’le Kılıçdaroğlu birinci sırada çıkarken AKşener %22 ve Demirtaş %8’le onu takip ediyor. Ardından sırasıyla Baykal, Büyükerşen, Kesici ve Feyzioğlu geliyor.

KONDA’nın aratşmasında ise “Bugün seçim olsaydı hangi partiyi tercih ederdiniz?” sorusuna karşılık ankete katılanların yüzde 34.7’si AKP’ye oy vereceğini söyledi. AKP’yi sırasıyla CHP (yüzde 17.7), HDP (7.2) ve MHP (7.0) takip etti. Soruyu “Kararsızım” diye yanıtlayanların oranı dağıtıldığında ise oranlar, ankete AKP yüzde 50.9, CHP yüzde 26, HDP yüzde 10.5 ve MHP yüzde 10.3 şeklinde yansıdı.

KONDA: GELİR ORTALAMASI EN YÜKSEK KESİM AKŞENER DESTEKÇİLERİ

28 il merkezi dâhil 101 ilçede, 9-10 Eylül 2017’de yapılan ankette hane geliri üzerinden yapılan kişi başı gelir hesaplamalarına da yer verildi. Ankette, “Tercihlere göre ortalama aylık kişi başı gelir” başlığı altında şu rakamlara yer verildi:

Selahattin Demirtaş: 694,
Tayyip Erdoğan: 797,
Kemal Kılıçdaroğlu: 979
Meral Akşener: 1166

Ankete katılanların yüzde 91,4’ü sandığa gideceğini, yüzde 23,2’si ise siyasi tercihinde kararsız olduğunu belirtti.