Akşener, “Sağın her rengi Ayasofya’nın açılmasını ister. Ben de isterim, onun tavrını koyduk. Mesela bilinmeyen bir şey var. Geçmişin solcuları da emperyalizm üzerinden baktığı için onlar da Ayasofya’nın açılmasının karşısında değildi” dedi.

Çeşitli ziyaretler için Kırıkkale’ye gelen Akşener, ilk olarak Yahşihan ilçesinde vatandaşlarla buluştu, esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Akşener, bir kişinin “Erken seçim olacak mı?” sorusuna, “Ekonomiye bağlı. Çok erken bir seçim beklemiyorum. 2021 Haziran’ı olabilir belki. Çok yakın zamanda bir seçim beklemiyorum.” yanıtını verdi.

ERDOĞAN’A YANIT

Erdoğan’ın İYİ Parti’yi Cumhur İttifakı’na davet etmesi konusunda ise Akşener şunları söyledi:

“Eğer, Sayın Erdoğan’ın çağrısı İYİ Parti’den bir destek çağrısı ise sayısal anlamda iki partiye (AKP MHP) aslında sayısal çoğunlukları var. Türkiye’nin içi ile ilgili oluşan herhangi bir soruna yönelik bize ihtiyaçları yok. Dış politika açısından hadiseye baktığımızda Millet İttifakı’nda yer alan hiçbir siyasi parti dış politikaya yönelik Türkiye’nin bir sorunu olduğunda devletini, hükümetini yalnız bırakmadı hep orada beraber oldu. Birincisi bu.

İkincisi; bu çağrı Türkiye’nin taşınamaz hale gelmiş yüklerinin ve problemlerinin çözümü ile ilgili ise o zaman bu 5 Mayıs 2018’den beri söylediğimiz bir şey var. Uçacak, aşacak, kaçacak dediğiniz partili Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’ye uygun değil dedik. Dolayısıyla karşılık önerimizde ve haklı çıktık bu konuda. Karşılık önerimizde iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş, parlamenter sistemin eksiğini gediğini giderip 21. Yüzyılın sizin yaş gruplarınızın taleplerine uygun bir sisteme geçmek. Bu konuda bizden bir yardım isteniyorsa, destek isteniyorsa buna en başından beri elbette talep eden biziz bu konunun olması gerektiğini söyleyen İYİ Parti’dir. Dolayısıyla bu konuda o destek verilir. Ama Sayın Erdoğan’ın “Kardeşim buyurun biz iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için bir çalışma yapalım siz burada var mısınız” sözüne istinaden, öyleyse bu çağrı. Şayet bu çağrı siyasi bir taktik üzerine samimiyetten uzak ise biz İYİ Parti olarak milletimizin çıkarlarına menfaatlerine aykırı değerlerine aykırı davranılmadığı süre içerisinde yola çıktığımız hiçbir grubu ve hiçbir insanı yolda bırakmadık bunu da söylemek durumundayım.

AYASOFYA AÇIKLAMASI

Meral Akşener, yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne de değinerek, şunları kaydetti:

“Sağın her rengi Ayasofya’nın açılmasını ister. Ben de isterim, onun tavrını koyduk. Mesela bilinmeyen bir şey var. Geçmişin solcuları da emperyalizm üzerinden baktığı için onlar da Ayasofya’nın açılmasının karşısında değildi. Ayasofya konusunda, ‘olsun’ diyen en genç yapı biziz. Çocuklarımızın öncelikleri ne? Onun için yeni neslin taleplerine uygun bir bakış açısına ihtiyaç var. Çocuklarımız çok başka. Öncelik iş bulmak. Bakıyorsunuz, Hristiyan dünyasında da bu durum aynı. Ayasofya bizden gitti gibi bir durum olmadı. Bu yeni bir dünya.”