AKP’yi “Bolşeviklere” benzeten HDP’li Katırcıoğlu’ndan açıklama

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, AKP iktidarını Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) benzeten bir açıklamada yapmıştı. Katırcıoğlu, gelen tepkiler sonrası açıklamada bulundu.

Yeni Yaşam gazetesindeki köşesinde yanıt veren Katırcıoğlu, “HDP’yi ‘sosyalist’ olarak görmeyen ama sosyalist olması için gayret içinde olan çevreler bir çeşit ‘Hah yakaladık!” dercesine mutlu olmuşa benziyorlar” diyen ekonomist Prof. Dr. Katırcıoğlu, kendisini eleştirenlerle böyle bir ortamda Sovyetler Birliği’ndeki Bolşevikler (çoğunluktakiler) ve Menşevikler (azınlıktakiler) tartışmasına girmeyeceğini belirterek “Ama iktidara gelenlerin ülkeyi yöneltmekte oldukları gidişin tümüyle ‘devletçi’ ve ‘otoriter’ bir yol olduğunu söylüyorum” dedi.

Sosyal medyada kendisine “unsur” diye bahseden kişilere “terbiyesiz” diyen Katırcıoğlu, “Biz işimizi yapıyoruz. İşimiz de başta Kürtler olmak üzere bu toplumun bütün ezilenlerin taleplerini yükseltmek ve bu ülkenin daha özgürlükçü ve demokratik bir ülke olmasına çalışmak. Geriniz “laf-ı güzaf…” diye yazdı.

Önceki dönem HDP MYK üyesi ve HDP Milletvekili adayı Alp Altınörs, Katırcıoğlu’na cevaben ETHA’da bir yazı kaleme almış, “HDP’nin önüne bir soru koymuştur” demişti.