Cumartesi, Nisan 13, 2024

‘AKP’nin arka bahçesi’ TCDD’nin borcu, 8,1 milyar TL’ye ulaştı

‘AKP’nin arka bahçesi’ olduğu iddialarıyla gündeme gelen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) borcu, 8,1 milyar TL’ye ulaştı.

Kurumun Hazine borcu, 2016’ya oranla yüzde 406 arttı. 2016’da 1 milyar 600 milyon 773 bin TL olan TCDD’nin Hazine borcunda 2017-2024 dönemindeki değişim dramatik tabloyu gözler önüne serdi.

Buna göre 2017’de 1 milyar 899 milyon 650 bin TL olan TCDD’nin Hazine borcu, Şubat 2024 itibarıyla 3,6 milyar TL’si vadesi geçmiş borçlardan oluşmak üzere 8,1 milyar TL’ye ulaştı.

Verileri gündeme getiren CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, şunları dedi: “Cumhuriyetimizin en önemli kurumlarından Devlet Demiryolları AKP’nin elinde oyuncağa döndü. Tek misyonu eşe dosta çifter maaş bağlamak olan AKP, liyakatsiz kadrolaşma ile TCDD’yi de batırdı.”

‘İşte övünülen Türkiye Yüzyılı’

CHP’li Demir sözlerini söyle sürdürdü:

“Her kurumda olduğu gibi Devlet Demiryolları da AK Partinin arka bahçesi haline geldi. Cumhuriyetimizin en köklü kurumlarından Devlet Demiryollarının itibarı ayaklar altına alındı. Kötü yönetim ile vatandaşın TCDD’ye olan güveni azaldı. Bilet fiyatlarına yapılan fahiş zamlar vatandaşın belini bükerken kurum içi yapılan paravan mülakatlar ve liyakatsiz atamalar, sendikaları ve çalışanları öfkelendirdi. AKP döneminde yaşanan Çorlu tren faciasını hatırlayalım, sorumlular hala ceza almadı.

Yitip giden canların acılı aileleri hala adalet bekliyor. Kurum maalesef AKP döneminde bir bataklığa saplanmıştır. Demiryolu güvenliğini bile sağlamaktan aciz kadrolar ile yönetilen TCDD, yapılan iş bilmez harcamalar ve devletin malını yemekten çekinmeyen bürokratlar ile borca batmıştır. İşte övünülen Türkiye Yüzyılı bu içi boşaltılmış, borca batmış devlet kurumları!”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER