AKP’nin, milletvekili olan öğretim üyelerinin emekli olup tekrar üniversiteye döndüklerinde iki maaş alabilmelerinin önünü açan düzenleme ile ilgili verdiği önerge onaylandı

CHP Mersin Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, TBMM’de yaptığı konuşmada, AKP’nin milletvekili olan öğretim üyelerinin emekli olduklarında 2 maaş alabilmeleri için düzenleme yaptığını belirterek, ‘kıyak maa’şa tepki gösterdi.

AKP’nin bir önerge ile milletvekillerine kıyak maaş getirdiğini ifade eden Atıcı, “Milletvekili olan öğretim üyeleri eğer burada işleri bittikten sonra üniversiteye geri dönerlerse bu milletvekili emeklileri hem emekli maaşlarını alacaklar hem de üniversitede çalıştıkları işin karşılığı olan maaşı alacaklar. Peki, acaba aynı konumda olan ve milletvekili olmayan öğretim üyeleri ikinci maaşı alabilecek mi? Hayır, almayacak. Yani, bugün siz bu önergeye “evet” diyen yasama organı üyeleri büyük bir adaletsizlik ve eşitsizlik yaptınız, haksızlık yaptınız ve milletvekillerine kıyak bir maaş verdiniz.” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı konuşmasının devamında, “Emekli Sandığı, BAĞ-KUR, SSK emeklilerinin maaşını yettiremediği için kamuya döndüğünde onların emekli aylığını keserken sizin emekli aylığınızın kesilmemesi hiç onurunuza dokunmaz mı? Sizin inancınızda oruç tutarken hak yemek, adaletsizlik yapmak, eşitsizlik yapmak var mı?” diye sordu.