TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanvekili ve AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ihtimalinin olduğunu ifade etti ve “Fetullahçıların bir darbe yapma imkanı kalmamıştır” dedi.

T24’te yer alan habere göre AKP’li Selçuk Özdağ Abdülkadir Selvi’nin darbe iddalarını değerlendirdi. Özdağ “Bugünkü şartlarda Fetullahçıların darbe yapma imkanı kalmadığını” vurgulayan Özdağ, askeri darbe ihtimaline ise kapıyı açık bıraktı ve “Türkiye’de bir darbe yapılma ihtimali var mıdır? Vardır; nasıl darbe olur, Türkiye’de çok olağanüstü şartlar oluşur, bir iç savaş çıkar. Ordu gelir müdahale eder. Onu anlarım bugünkü şartlarda Fetullahçıların bir darbe yapma imkanı kalmamıştır” dedi.

“İÇ SAVAŞ ÇIKARSA ORDU DARBE YAPAR”

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi “FETÖ’cüler, yeni darbe tarihi olarak ’15 Haziran’ı konuşuyor” iddiasında bulunmuştu. Bu iddianın ‘yeni darbe’ tartışmaları siyasetin gündemine oturdu. Konuyla ilgili değerlendirmeler yapan AKP’li Özdağ darbe ihtimalinin olduğunu fakat bunun bir iç savaş durumunda gerçekleşebileceğini ifade etti. Özdağ “Nasıl darbe olur, Türkiye’de çok olağanüstü şartlar oluşur, bir iç savaş çıkar. Ordu gelir müdahale eder.” dedi.

“FETHULLAHÇILARIN BİR DARBE YAPMA İMKANI KALMADI”

Selçuk Özdağ bugünkü şartlarda Fethullaçıların bir darbe yapma imkanının olmadığını savundu. Devletin, ‘FETÖ’ konusunda teyakkuz halinde olduğunu belirten Özdağ, “Genelkurmay da tam anlamıyla temizlenmediği söyleniyor” şeklindeki soruya, “Bütün hepsinin Whatsapp yazışmaları, telefon görüşmeleri, bylockları, bunlar belirleniyor şimdi, ben zannetmiyorum, aşağıda olan insanlar vardır belki onlar da zaman içinde tasfiye edilirler” yanıtı verdi.

“DEVLET TEYAKKUZ HALİNDE”

Bütün hepsinin, Whatsapp yazışmaları, telefon görüşmeleri, Bylockları, bunlar belirleniyor şimdi. Ben zannetmiyorum, aşağıda olan insanlar vardır, belki onlar da zaman içinde tasfiye edilirler. Kimi askeri şura da kimileri Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) değerlendirilir yargıda ve disiplin soruşturması yoluyla temizlenir. Devlet bu konuda teyakkuz halinde, çok dikkatli çalışıyor devlet. Dikkat edeceğimiz husus, hukuktan ayrılmadan bu işi yapmak. Hukuk devleti olduğumuzu bütün dünyaya ispat etmemiz lazım.

“TÜRKİYE’DE CEMAATLER SİYASETİ TERBİYE ETMEYE KALKMASINLAR”

FETÖ ile yapılan zaman zaman yanlışlar var bu cemaat saikiyle buraya girenlerden içeriye alınanlar var, bunların en azından seslerini kesmek adına yapılıyor gibi geliyor ya da birileri daha çok alan kendilerine daha çok alan açmak için yapıyor olabilir çünkü Bir FETÖ gidip başka bir FETÖ gelmemesi lazım. Başka Bir Fetullah getirmek adına yapabilirler. Türkiye’de cemaatler olsun ama cemaatler siyaseti terbiye ve tedip etmeye kalkmasınlar. Devletin imkanlarıyla beslenip daha sonra tedip etmeye kalkmasınlar.