Daha önce Türk tipi başkanlık sistemi anlatan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç çark etti. Malkoç, Karabük Üniversitesi’nde katıldığı toplantıda "Başkanlık sistemi demeyelim. Cumhurbaşkanlığı sistemi" dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Öğrenci Kulübü’nce düzenlenen ‘Kariyer Zirvesi’ konulu programda ‘2023 Vizyonunda Türkiye’nin Anayasal Süreci ve Gençliğe etkileri’ konulu konferans verdi. Konferansta 1982 Anayasası’nı eleştiren Malkoç şunları söyledi: 

1982 Anayasası sakat doğdu

"Kenan Evren ve cuntacı arkadaşları anayasayı yaparken Kışla Nizamnamesi’ne dönüştürdüler. Kısacası 1982 Anayasası doğarken, sakat doğdu, özürlü doğdu. 1982 Anayasası’nda 17 defa değişiklik yapıldı ancak yetmiyor. Şöyle düşünün arkadaşlar, kötü ruhlu bir varlık, yaratık var. Ruhu kararmış davranışları bozuk. Siz alıyorsunuz buna estetik ameliyat yapıyorsunuz. Bu Anayasa’nın ruhu bozuk, kökü bozuk, onun için tümden değiştirmeniz lazım."

"Türkiye’ye özgü model: Cumhurbaşkanlığı sistemi 

Konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Malkoç, “Yeni Anayasaya, başkanlık veya yarı başkanlık sistemi gelmiş olsa Türkiye’nin durumu nasıl değişir?” sorusuna şu şekilde cevap verdi: 

"Bizim üzerinde çalıştığımız sistem Türkiye’ye özgü. ‘Başkanlık’ demeyelim ona. Cumhurbaşkanlığı sistemi olacak. Çünkü bir topluluğa girip ‘başkan’ deyince 20 kişi varsa 15’i bakıyor. Kimi berberler odası, kimi lokantacılar odası, kimi sınıf başkanı. O açıdan buna ‘başkanlık sistemi’ demeyelim. ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ Türkiye’ye özgü bir modelle inşallah yapılacak. Avrupa’nın bazı ülkelerinde kraliçe ve kralların olmasından dolayı başkanlık sistemi fazla yok. Ama bizim Türk geleneğinde hakanlar, sultanlar, padişahlar vardır. Bizim geleneğimiz başkanlığa daha yakındır. İrdeleyeceğiz, tecrübelerden, bütün gelişmişliklerden faydalanacağız. Ama model bizim modelimiz olacak. Türkiye modeli olacak."

Laiklik tartışması

Malkoç, “Dini yüzde 90’ından fazlası Müslüman olan bir ülkenin anayasasında din belirtilmesinin zararı nedir?" sorusuna ise şöyle cevap verdi: 

"TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın sözleri hala tartışılıyor ve tartışılacak güncel bir konu. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın bu konuda söyledikleri ortada net. Yeni Anayasa’da laiklik ilkesi olacak. Laiklik altında geçmişte yapılan zulümler yapıldı. Anayasa’nın laiklik ilkesini Anayasa Mahkemesi ‘yeni bir din’ diye yorumladı. ‘İslam düşmanlığı’ diye yorumladı. Yüzde 99’u Müslüman olan bu ülkede Anayasa Mahkemesi Müslümanlığı ‘tehlike’ olarak yorumluyor ve laiklik adına Müslümanlık için yapılacak her şeyi ortadan kaldırmaya kalkıyor. Buna hiç bir vicdan tahammül edemez. Zaten buna ‘militan laiklik’ diyorlardı. Allaha çok şükür militanlık da kalktı gitti."