AKP’li Çelik’ten Mustafa Akıncı’nın ‘külliye müjdesi’ ile ilgili açıklamalarına tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘külliye müjdesi’ ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi: Bu açıklamayı yapan eski Cumhurbaşkanı Akıncı, görev yaptığı dönem içerisinde hiçbir zaman Kıbrıs Türkü’nün tezlerini savunan açıklamalarıyla gündem olmadı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adana’da gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin Mustafa Akıncı’nın, Erdoğan’ın 19 Temmuz’da KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı KKTC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi binası ile ilgili ifadelerine yönelik sözlerini hatırlaması üzerine Çelik, şöyle konuştu:

“SÜREKLİ RUM TEZLERİNE YAKIN DURDU”

“Bu açıklamayı yapan eski Cumhurbaşkanı Akıncı, görev yaptığı dönem içerisinde hiçbir zaman Kıbrıs Türkü’nün tezlerini savunan açıklamalarıyla gündem olmadı. Bakın görev yaptığı dönem içerisinde Akıncı’nın gündem olduğu konulara… Sürekli olarak Rum tezlerine yakın duran açıklamalarıyla her zaman gündem oldu.

“HER ŞEYİ BİRBİRİNE KARIŞTIRAN BİR YAKLAŞIM”

Hatta ben bir açıklamamda söylemiştim; Akıncı bir açıklama yaptığı zaman Kıbrıs Türk’ünden ve Türkiye’den tepki görüyor ama Güney Kıbrıs’taki ve Yunanistan’daki gazeteler, Akıncı’nın açıklamalarını her zaman memnuniyetle karşılıyor. Örneğin, tarihimize bile saldıran açıklamalar yaptı. Kendi söylediklerini savunmak için güya… Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını bile eleştiren bir açıklama yapmıştı biliyorsunuz. Dolayısıyla her şeyi birbirine karıştıran bir yaklaşım içerisine girdi.”

“BİR TEK SAYIN AKINCI…”

Çelik, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın son derece onurlu, saygın bir makam olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti:

“O makamın saygınlığı çerçevesinde Kıbrıs Türkü’nün haklarının, menfaatlerinin savunulması bakımından bütün KKTC Cumhurbaşkanları çok güçlü bir tavır ortaya koymuşlardır. Bir tek Sayın Akıncı, bütün bu çizginin dışına çıkarak, sürekli olarak itibarı Rum tezlerine yakın olmakta arayan bir yaklaşım içerisine girdi. Bakın bu açıklamasında da Cumhurbaşkanı’mızın yaptığı açıklamayı, bir lütuf gibi başkasının bir açıklaması gibi değerlendiriyor.

“CUMHURBAŞKANI’MIZ TAVİZSİZ BİR SİYASET YÜRÜTÜYOR”

Türkiye’yi başkası olarak gören bu zihniyet, Rum tezlerine ise son derece büyük bir yakınlık hissiyle her zaman yaklaşmıştır. Cumhurbaşkanımız siyasi hayatının her safhasında Kıbrıs Türkü’nün davasını ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini savunmayı, kendi siyasetinin en temel öğelerinden biri haline getirdi.

Bugün de KKTC’ye karşı yapılan çeşitli saldırılar karşısında, Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerinin gasbedilmeye çalışılması karşısında Cumhurbaşkanımız tavizsiz bir siyaset yürütüyor.”

NE OLMUŞTU?

KKTC’nin eski lideri Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘müjde’ olarak duyurduğu külliye projesini eleştirmişti.

Akıncı şunları kaydetmişti: “Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere , insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.”

- Reklam -

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
36,651TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da