AKP’li Güngören Belediyesi’nin cinsel istismar davası ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na ve Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’e kiraladığı yurt binalarının yönetmeliğe aykırı olduğu ortaya çıktı.

Söz konusu binalardan ikisi riskli olduğu için boşaltıldı ancak bir binanın hâlâ yurt olarak kullanılıyor. Kiralığa çıkarılan TÜRGEV’in boşalttığı Güven Mahallesi Taşlık Sokak’taki bina için emlakçı bir yurttaş gibi arandığında binaların iş merkezi olduğu öğrenildi. TÜRGEV’in iskânı olmadığı için binayı boşalttığını söyleyen emlakçı, “İskânı yoksa TÜRGEV baştan niye girdi? Her şeyi hazır. Yarın öğrencileri getirebilirsiniz” dedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, ENSAR’ın boşalttığı diğer binada ise yangın merdiveninin dahi olmadığı öğrenildi. ENSAR’ın boşalttığı Sanayi Mahallesi Adem Yavuz Sokak’ta olan binanın ise işyeri olarak kiralanabileceği, yangın merdiveninin bulunmadığı ve eğer yurt olarak kullanmak istiyorsak ilçe belediyeye başvurmamız gerektiği söylendi. Binanın kapısında ENSAR’a ilişkin tabela hâlâ sökülmemiş.

CHP’den tepki

Güngören Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Musa Keleş, normal bir binanın yurt olarak kullanılamayacağını söyleyen Keleş, “Bu yurtlar hangi vakfa, hangi siyasi anlayışa yakın olursa olsun bu yurtlarda kalan çocuklar bizim de çocuklarımız. Güvenli olmayan 2 binanın boşaltılması sevindirici ancak 1’i hâlâ işliyor. Çocuklar güvenlik önlemlerinin olmadığı bu yerlerde tehlike altındalar” dedi. Keleş bu binalara yapılan masrafla kamunun zarara uğratıldığına dikkat çekerek suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP’li meclis üyesi Ergün Edepali’nin 3 binaya ilişkin verdiği soru önergesine geçen aylarda verilen cevapta binaların yurt olması için herhangi bir başvuru yapılmadığı belirtildi.