TÜİK verilerine göre, Türkiye’de opera ve bale seyirci sayısı geçen yıla göre yüzde 19,1 azalarak 272 bin 578 oldu. Ayrıca sahnelenen eser sayısı da geçen yıla göre yüzde 10,5 azaldı ve 170 oldu.

TÜİK, 2016 yılına ilişkin Opera, Bale, Orkestra, Koro ve Topluluklar verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 2016 yılında Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’ne bağlı opera ve bale gösterisi 6 ilde yapıldı.

Opera ve bale salonlarında gösteri sayısı ise geçen sezona göre yüzde 9,7 azalarak 685 oldu.

TÜİK verileri Türkiye’de opera bale seyircisinin ve temsil sayılarının her geçen yıl azaldığını gösteriyor. Bu azalmada AKP hükümetinin kültür sanata ayırdığı bütçeyi kısıtlamasının büyük payı var.

AKP hükümetinin Devlet Opera ve Balesi’ne ‘ekonomik kriz’ nedeniyle tasarruf tedbirleri kararı aldığı ortaya çıkmıştı. Bu tedbirlere göre DOB’un sahneye yeni eser konulmaması ve turneye çıkılmaması kararı aldığı biliniyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada’nın bu tasarruf tedbirleri doğrultusunda il müdürlüklerinin ‘zorunlu’ giderler haricinde gider yapılmaması talimatını verdiği öğrenildi. Zorunlu giderler ise elektrik, su, telefon, internet gibi giderleri kapsıyor. Bütçe kısıtlaması DOB’un her sene düzenlediği uluslararası festivallere de dokunmuş durumda. Son olarak Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nden Ada’nın talimatı doğrultusuyla ‘La Boheme’ ve ‘Aida’ eserleri çıkarılmıştı.