AKP, Katar krizinin yaşandığı süreçte Katar ile daha önce imzalanan uluslararası anlaşmaların TBMM’de görüşülmesi önerisini öne aldı. Öneri Danışma Kuruluna getirildi. Anlaşmalarda Türk askerlerinin Katar’a gönderilmesi de var.

AKP Mecliste daha önce Katar ile imzalanan anlaşmaların görüşülmesi önersini üst sıraya yerleştirdi. Katar krizinin dünya gündemine oturduğu bir süreçte AKP’nin bu hamlesi dikkat çekti. Anlaşmalar Danışma Kurulu’na getirildi. Habertürk TV’nin haberine göre; Danışma Kurulu’nda uzlaşma sağlanamadığı için AKP , Genel Kurul’da bu tasarıların öncelikle görüşülmesi için grup önerisi verecek. Buna göre Katar ile imzalanan 5 anlaşmadan ikisi bugün ele alınacak.

ASKER KATARA MI GÖNDERİLİYOR?

Katar ile yapılan anlaşmaların içeriğinde TSK birliklerinin Katar’da konuşlandırılması da yer alıyor. Anlaşmaya göre, ayrıca; iki ülke arasında jandarma birliklerinin eğitim ve öğretimi alanında işbirliği yapılmasını öngörüyor.

8 ülke Katar ile diplomatik ilişkilerini kesti, Arap Yarımadası’nda Katar’a yönelik abluka sürerken Meclis’te atılan bu adım, Türkiye’nin Katar’a desteği olarak yorumlandı.

Katar’la imzalanan ve halen Genel Kurul gündeminde bulunan eğitim, deniz taşımacılığı ve gemi adamlarıyla ilgili üç diğer anlaşmanın da önümüzdeki günlerde öne çekilerek onaylanabileceği belirtiliyor.

Haziran 2015’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye’nin Katar’da askeri üs kurmasına karar verilmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün akşam iftarda yaptığı konuşmada Körfez’de yaşanan son krizi değerlendirerek, Katar’a uygulanan yaptırımları doğru bulmadığını belirtmişti.

CHP OLUMLU BAKMIYOR

Reuters’a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz anlaşmaları olumlu bulmadıklarını ifade ederek “Bu aşamada bu anlaşmaların onaylanmasına olumlu bakmıyoruz. Çünkü bu onay Türkiye’yi bir anda bu krizde taraf edecek ve Suudi Arabistan bloğunun karşısına alacak bir adım olarak algılanacaktır” dedi.