AKP Sözcüsü Ömer Çelik “Rusya ile karşı karşıya gelmek gibi bir tavır içerisinde değiliz. Bize saldıran rejim unsurudur. Rejimin saldırganlığı Rusya’nın verdiği sözlere dönük de bir saldırganlıktır” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik düzenlediği basın toplantısında konuştu. Çelik “Terör örgütlerini belli bir derinliğe uzaklaştıracak bu harekatları yapmak zorundayız. Bunları yapmasaydık sınırlarımız tehdit altında olacaktı, terör örgütleri sınırlarımızın içinde meşru hedefler olarak karşımıza çıkarılmaya çalışılacaktı. Milli güvenliğimiz için buna mecburuz.” dedi.

Çelik’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Bazı çevreler tarafından Suriye’deki Baas zihniyetinin içerideki aynısını zikreden çevreler ‘İdlib’de ne işimiz var’ diye bir yaklaşım ortaya konuluyor.”

“Yakın zamana kadar Kilis’e terör örgütleri tarafından ülkemiz hedef alınıyor, vatandaşlarımız hayatını kaybediyordu. Terör unsurları topraklarımız içinde belli yerlere vuracak kadar sınırımıza yakın yere gelmişlerdi. Dolayısıyla biz bunlara cevap vermeseydik, bu tehdit yoğunlaşarak devam edecekti.”

“Bugün itibarıyla İdlib’den çekilsek, gözlem noktalarından çekilsek sınırlarımızın içine kadar bu tehdidin hareketleneceğinden hiçbir kuşku yoktur.”

“Terör örgütlerini belli bir derinliğe uzaklaştıracak bu harekatları yapmak zorundayız. Bunları yapmasaydık sınırlarımız tehdit altında olacaktı, terör örgütleri sınırlarımızın içinde meşru hedefler olarak karşımıza çıkarılmaya çalışılacaktı. Milli güvenliğimiz için buna mecburuz.”

‘REJİMİN SALDIRGANLIĞI RUSYA’NIN VERDİĞİ SÖZLERE DÖNÜK DE BİR SALDIRGANLIK’

“Burada hiçbir şekilde Rusya ile karşı karşıya gelmek gibi bir tavır içerisinde değiliz. Bize saldıran rejim unsurudur. Rejimin saldırganlığı Rusya’nın verdiği sözlere dönük de bir saldırganlıktır. Soçi ve Astana birlikte imza attığımız hususlardır. Rusya’nın rejim üzerindeki etkisini kullanarak, rejimi Soçi Mutabakatı ile belirlenmiş sınırlara çekerek bir etkinlik üretmek durumundadır.”

‘TSK’NIN YANINDA TERÖRİST UNSUR OLDUĞUNU SÖYLEYENLERİN BUNUN İSPATLAMASI MÜMKÜN DEĞİL’

“Sayın Cumhurbaşkanımızın TSK’ya talimatı açıktır; sınırlarımıza yakın terör devletçiği görmek istemiyoruz, bunlara hiçbir şekilde müsade edilmeyecektir. Kara propaganda makinası çalıştı. TSK’nın yanında yabancı, terörist unsur olduğunu söyleyenlerin bunu ispat etmesi mümkün değildir. Bütün bu bilgiler Rusya tarafına verilmiştir. Belgeler devletimizin elindedir. Burada açık şekilde rejimin saldırganlığına bahane üretecek herhangi bir zemin olmadığını net olarak söyleyebiliriz.”

“Esad rejimi ile görüşülsün diye çeşitli siyasi partiler oluyor. Suriye Esad’ın şahsi malı mıdır, Suriye Suriyelilerin midir? Suriye’de bütün Suriyelilerin üzerinde mutabık kaldığı bir siyasi çözümün bulunmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiler, bu siyasi çözüm üretildikten sonra Türkiye Suriye’de herhangi bir şekilde askeri varlık bulundurmayacaktır.”