Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, termik santrallerin 2 buçuk yıl daha filtresiz çalışmasına izin veren düzenlemeyi veto etti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, termik santrallerin 2 buçuk yıl daha filtresiz çalışmasına izin veren düzenlemeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto ettiğini duyurdu.

Çelik, “Cumhurbaşkanımız düzenlemeyi doğru bulmamış ve veto etmiştir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın önemli bir zirve için Londra’ya gideceğini ifade eden Çelik, “Çeşitli liderlerle yapacağı görüşmelerin yanı sıra, aynı zamanda da dörtlü formatta ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere liderleriyle bir görüşmesi gerçekleşecek. Suriye meselesi önemli bir gündem maddesi olacak. Göç meselesi de altında bulunduğumuz yük, karşı karşıya kaldığımız çeşitli zorluklar da NATO Zirvesi’nde gündem maddesi olacak. Çağrımıza NATO müttefiklerimizden de aynı desteği bekliyoruz” diye konuştu.

Çelik açıklamasının devamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u şu sözlerle eleştirdi:

“NATO’daki ülkelerin NATO prensiplerine sadık kalması çağrısı Türkiye tarafından yapılmaktadır. Barış Pınarı Harekatı sürecinde en çok kaşı görüş beyan eden kişi Fransa Devlet Başkanı oldu. Bahsettiğimiz terör yöneticilerini en çok ağırlayan kişi Macron oldu. Dünyanın çeşitle yerlerinde operasyon yapıyorlar. Ülkelerin çıkarlarını korumak için tek taraflı yaptıkları operasyonlarda bile uluslararası toplumu, NATO’ya çağrı yapıyorlar. Bu onların çifte standardının göstergesidir. Fransa NATO’ye ne kadar yaptığını bilmiyoruz. En son ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ gibisinden bir açıklama yaptı Macron. ‘Türkiye’nin Suriye’de ne işi var’ diyor. Türkiye orada terörle mücadele ediyor. Macron’a sorulan soru: Sizin Mali’de ne işiniz var?”