RTÜK, Akit TV’ye yayınladıkları bir programda İsmet İnönü’ye hakaret edildiği gerekçesiyle ceza verdi. AKP’li 4 RTÜK üyesi karşı oy kullandı

AKİT TV’de yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ isimli programda sunucunun, ‘Bak bu Venizelos, tanıştırayım denize döktüğünüz, yanındaki de sizin lideriniz, bak burada sırıtıyor. İnönü. Bak görüyor musunuz? Bak tipe bak, yanındaki de karısı. Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz’ sözleri RTÜK’te tartışma yaratmıştı. Bazı RTÜK üyeleri bu ifadeleri ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamında olduğunu ileri sürerken, muhalif üyeler buna karşı çıkmıştı.

AKİT TV’DEN İSMET İNÖNÜ’YE HAKARET: RTÜK, ‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ’ DEDİ

Gazete Duvar’ın haberine göre konu daha önce de RTÜK’ün gündemine gelmiş, bazı üyeler “Cevap ve düzeltme hakkının uygulanmasını” istemiş, karar yeter sayısına ulaşılamayınca bir sonuca varılamamıştı. RTÜK uzmanının raporunda, “merhum İnönülerin cevap ve düzeltme haklarını kullanabilecekleri”ni belirtmesi de tepki çekmişti.

Önceki günkü RTÜK toplantısında söz konusu program yeniden tartışıldı. Muhalefet kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla bu kez 4’e karşı 5 oyla Akit TV’ye ceza çıktı. Programda, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” ilkesinin ihlal edildiğine karar verildi. Akit TV, idari para cezasına çarptırıldı.