Cuma, Nisan 19, 2024

AK Partili Üsküdar Belediyesi şaşırdı: Bu sefer de yol satıyorlar

Sık sık arsa satışlarıyla gündeme gelen AK Partili Üsküdar Belediyesi, şimdi de yolları satmaya başladı. Belediye fiilen kullanılan, kaldırım taşı döşenmiş, yaya yolu düzenlenmiş Erdem Sokağını satış listesine koydu.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre, eleştirilere karşın belediyenin mülklerini satmakta ısrar eden Üsküdar Belediyesi, 9 parseli daha satış listesine koydu.

Resmi Gazete’de yayımlanan satış listesine göre söz konusu parsellerin 8’i başka ilçelerde, biri Üsküdar Çengelköy’de bulunuyor. Satış listesine konulan Çengelköy’deki 1024 ada 21 parsel 670 metrekare büyüklüğünde ve ortasından yol geçiyor. İmar planlarında parsel olarak planlanmış olmakla birlikte, üzerinde Erdem Sokak yer alıyor. Kaldırım taşı, yağmur suyu kanalı, basamaklı yaya yolu bulunan Erdem Sokak, rant için gözden çıkarıldı.

Yayınlanan ilana göre belediye, fiili yol için 27 milyon TL muhammen bedel belirledi. Fiilen yol olarak kullanılan parsel, imar planlarında ise konut alanı olarak planlanmış durumda. Bütün parsellerin satış ihalesi 8 Şubat 2024 tarihinde yapılacak.

‘Büyük balık’ Kemerburgaz’da

Üsküdar Belediyesi’nin 9 parsellik son satış listesindeki “büyük balık”, Kemerburgaz’da bulunuyor. 3 bin 78 metrekare büyüklüğündeki 342 ada 9 parsel için Üsküdar Belediyesi 95 milyon TL muhammen bedel belirledi. 9 parselin toplam muhammen bedeli ise 291 milyon TL.

Yabancılar da ihaleye katılabilecek

Üsküdar Belediyesi, Türkiye’de bulunan yabancıların da ihaleye katılmak isteyebileceklerini düşünerek ihale şartnamesine özel bir madde koydu. Söz konusu maddede şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemizde yabancıların mülk edinmesi konusunda yasal mevzuat dahilinde herhangi bir engelleyici hüküm bulunmaması koşulunda TC uyruğunda olmayan yabancıların ihaleye iştirak etmesi halinde verecekleri her türlü teminatlarda (Geçici, vs. gibi) yerli bankalar veya özel finans kurumlarının kontr garantisi (Counterguarantee) istenecektir. Ayrıca bu yabancı istekliler idareye sunacakları her türlü belgeleri, yeminli tercüman bürolarında Türkçeye çevirmek zorundadır.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER