Perşembe, Mart 30, 2023

AK Partili Dağ’dan Davutoğlu’na “imza yetkisi” yanıtı: “Sivil darbe hazırlığı”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Gelecek Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının seçilmesi halinde izlenecek yöntemi anlatırken kullandığı “Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar doğrudan karar süreçleri içerisinde imza yetkisine sahip olacak” ifadesinin “Sivil darbe hazırlığı” olduğunu öne sürdü.

Davutoğlu, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında, “Altı liderden birisi cumhurbaşkanı adayı olursa beş lider başkan yardımcısı olacak mı” sorusuna, “Bu konuyu netleştirdik. Kurumsal olarak cumhurbaşkanı ve yardımcılarının bir ortak süreç ile cumhurbaşkanı ve yardımcılarının ağırlıklı olduğu bir yapı olacak. Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun genel başkanlar doğrudan karar süreçler içerisinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar. İster içeriden ister dışarıdan olsun genel başkanlar imza yetkisine sahip olacak. Bu büyük bir teminattır” yanıtını vermişti.

Sosyal medya hesabından Davutoğlu’nun açıklamasını değerlendiren AKP Genel Başkan Yardımcısı Dağ, “Belli ki Altılı Masa’nın genel başkanları, demokrasiden muaf bir oligarşik yapı hayal ediyor. Yüzde 50+1 ile seçilmiş cumhurbaşkanımızın meşruiyetini sorgulayanlar, Türkiye’yi yüzde 0,1’in iki dudağı arasına mahkum etmek istiyor” dedi.

Dağ, “Bu açıklama, aynı zamanda anayasanın ihlal edileceğinin ve bir ‘sivil darbe hazırlığının’ itirafıdır. Milletin seçmediği kişilerin seçilmiş bir cumhurbaşkanını etkisiz kılması bir darbedir”  ifadesini kullandı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER