Cumartesi, Eylül 24, 2022

Ahmet Şık: Pelikan çetesinin yeni hedefi Adalet Bakanı

HDP İstanbul Milletvekili Şık, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun istifasına neden olduğu öne sürülen Pelikacıların yeni hedefinin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Sabah yazarı Dilek Güngör’ün “Yargıda tehlikenin farkında mısınız” yazısını ve Adalet Bakanı Gül’ün “Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye, asil şerefli Türk yargısına saldırmaya kalkmasın” sözlerini değerlendirdi.

Yaşananlara dair Twitter’dan geniş bir açıklamada bulunan Şık, paylaştığı ifadelerin bir bölümü şöyle:

“Hanedanlık mafyasında işler iyice karıştı. Ahmet Davutoğlu’na darbe yapan Pelikan çetesinin hedefinde şimdi de Adalet Bakanı Abdülhamit Gül var.

Fitili ateşleyen, Pelikan çetesinin merkez üssü olan Albayrak Grubuna ait Sabah gazetesinden Dilek Güngör oldu.

Güngör, “FETÖ”yle mücadele eden hakim ve savcılar kızağa çekilirken, onların yerine telefonunda ByLock çıkanlar, ByLock listelerinden isimlerini sildirenler, darbeci akrabaları olanlar ve benzerlerinin getiriliyor” iddialarında bulundu.

Güngör’ün iddialarını, geçmişte yaşanan kimi olaylara atıfla somutlaştıran ise Müyesser Yıldız oldu.

Cem Küçük şu yazısıyla, konuya dahil olurken, kankası Fuat Uğur ve Hilal Kaplan’ın kayınbiraderi Selman Öğüt de sosyal medya desteği sağlıyordu.

Abdülhamit Gül ve çevresindekiler ise dün gece Twitter üzerinden karşı hamleye girişti. #AbdulhamitiYedirmeyiz hashtagi ile yürütülen kampanya ile AKP içinde Pelikan Çetesi hedef alındı. Ancak kimse eşyayı adıyla çağırmadığı için ‘Pelikan çetesi’nin adı dillendirilmedi.

Olası kabine değişikliğinde üzeri çizilmeye çalışılan Bakan Gül ekibinin Twitter kampanyasında yazılanlar komplo kurulduğu iddialarını anlatıyordu. Kimse adlarını anmadı ama kastedilen “hainler” Pelikan Çetesi idi.

Parti içindeki çatlakları gören, Pelikancılara karşı yükselen öfkeyi arkasına alan Abdulhamit Gül, “Aynı maklubeye kaşık sallayanlar” diye tarif ettiği Pelikan Çetesi ile savaşın sertleşeceğinin mesajını verdi:

Bir bakıma, AKP-cemaat iktidar ortaklığının sonunu getiren mal paylaşımı kaynaklı savaşın benzeri yaşanıyor. Parti içi çatlakları ve krizi daha da derinleşecek olan AKP kaçınılmaz sonuna hızla yaklaşıyor.”

PELİKAN DOSYASI

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun istifasına da neden olduğu öne sürülen “Pelikan Dosyası” 2016’da yayınlanmıştı. “Pelikan Dosyası” adıyla WordPress’te açılan bir blogda Erdoğan ve Davutoğlu arasında yaşanan anlaşmazlıklara dair iddialar, medyada geniş yer bulmuştu. Yazıda, Erdoğan “Reis”, Davutoğlu “Hoca” olarak tanımlanıyordu. Pelikan dosyasının Cem Küçük, Cemil Barlas, Hilal Kaplan, Haşmet Babaoğlu ve Melih Altınok tarafından hazırlandığı iddia ediliyordu. İslamcı yazarlar arasında başlayan tartışmada Kaplan’a Akit yazarı Kenan Alpay tarafından, “Pelikan Şebekesi namıyla maruf ateş topu gibi bir komitacılık türü doğdu. Hayır, E Tipi veya F Tipi komitacılık gibi yaygın ve köklü değil, onlar gibi tecrübe ve görgü sahibi değiller. Ama onlardan daha büyük ihtirasları, onları geride bırakmaya azmetmiş ‘acilci’ bir tarzları var” denmişti.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,339TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER