Kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna yönelik İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda, 172 kişi gözaltına alındı. Operasyonu öğrenince polisten kaçmaya çalışan Oktar, kovalamaca sonucu Sarıyer’de yakalandı.

Hürriyet’ten Çetin AYDIN- Eyüp SERBEST-Fırat ALKAÇ’ın haberine göre, şüphelilere organize suç örgütü kurmak, siyasi ve askeri casusluk, çocuk istismarının da dahil olduğu suçlamalar yöneltilen operasyonun ayrıntıları şöyle:

120 ADRESE BASKIN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yürüttüğü soruşturma 2 yıldır devam ediyordu. Çalışmanın temelini, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan bir rapor oluşturdu.

Mali Şube Müdürlüğü, Özel Harekât, Deniz Şube ve Havacılık Şube Müdürlüğü ekipleri dün sabah saatlerinde harekete geçti. Operasyonun hedefinde 106’sı kadın 235 kişi vardı. Özel Harekât polisleri ve Mali Şube ekipleri helikopter desteğiyle sabah saatlerinde Kandilli Rasathanesi’nin yakınındaki Eşref Bitlis Sokak’ta orman içinde bulunan villaya geldi. Polisin operasyon yapacağını son anda öğrenen Adnan Oktar villadan kaçtı. İstihbarat ekibi Oktar’ı Sarıyer’de aracında yakaladı. Basılan villada bulunan bir koruma silahıyla havaya ateş açtı. Bu sırada harekete geçen Özel Harekât polisleri villanın kapılarını kırarak içeri girdi. Villada sabah başlayan aramalar yaklaşık 17 saat sürdü. Polis ekipleri ve gözaltına alınan 22 şüpheli saat 22.30 sıralarında villadan ayrıldı.

KALE GİBİ KORUNUYOR

Geniş bir ormanlık arazinin ortasında olan ve yaklaşık 500 metre uzunluğunda tek bir yoldan ulaşılan villanın bulunduğu sokağa ilk giriş demir kapılarla kapatılmış. Girişin çevresinde ise yaklaşık 10 ayrı güvenlik kamerası ve telefon bulunuyor. İkinci demir kapı da aynı şekilde dikenli tellerle ve güvenlik kameraları ile korunuyor. Ayrıca her kapı arasında ağaçlara gizlenmiş gece görüş kameraları yer alıyor. Yaklaşık 500 metre ilerlendikten sonra villanın bahçesinin bulunduğu kapıya ulaşılıyor. Bu kapıda da onlarca güvenlik kamerası, özel eğitimli köpekler ve güvenlik kulübeleri var. Kapılardan da villayı görmek mümkün değil. Ormanlık alanın Boğaz’a bakan kısmında bulunan villa ağaçlar tarafından çevrelenmiş durumda. Ayrıca villanın bahçe alanında da yaklaşık 5 özel eğitimli köpek duruyor.

2 NUMARA KAÇTI

Oktar’ın televizyon programlarına katılan, 1999’da kan kanseri olduğu için ilik kampanyası başlatan Oktar Babuna ile Adnan Oktar’ın ‘kediciklerini’ koordine ettiği öne sürülen Didem Ürer’in de gözaltına alınanlar arasında bulunduğu bildirildi. Grubun 2 numarası olduğu öne sürülen Teknik ve Bilim Araştırma Vakfı ile Milli Değerleri Koruma Vakfı Başkanı Tarkan Yavaş’ın arananlar arasında olduğu öğrenildi. Tarkan Yavaş her yerde aranırken Twitter’dan operasyonla ilgili paylaşımlarda bulundu.

‘Adnan hoca’ kaçamadı: Adnan Oktar ve grubuna yönelik yapılan şafak baskınında 172 gözaltı

Adnan Oktar, gazetecilerin gözaltına alınma sebebiyle ilgili sorularına yanıt vermek istedi. “Hepsi yalan. Derin devletin oyunu” diyen Oktar’ın ağzı polis tarafından kapatıldı.

KAYYUM ATANDI

Adnan Oktar’ın canlı yayınlarını yaptığı A9 TV’de de arama yapıldı. Operasyonda 50’den fazla silah ve çok sayıda mermi, çelik yelek ve zırhlı araç ele geçirildi. Operasyonun hedefindeki 235 kişinin tüm mal varlıklarına el konularak kayyum atandığı da belirtildi. 63 kişi ise aranıyor. Yaşları 11 ile 40 arasında bulunan yaklaşık 70 kadın ve çocuğun cinsel tacize uğradığını iddia ederek farklı tarihlerde Adnan Oktar’dan şikâyetçi olduğu ve ihbarda bulunduğu öne sürüldü.

31 SUÇLAMA

Adnan Oktar ve grubuna yöneltilen 31 suçlamadan bazıları şöyle:

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma

Çocukların cinsel istismarı

Cinsel saldırı

Şantaj

Tehdit

Cebir

Çocuğun kaçırılması veya alıkonulması

Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık

İftira

Hakaret

Suç uydurma

Siyasi ve askeri casusluk

Yalan tanıklık

Nitelikli dolandırıcılık

Rüşvet – resmi belgede sahtecilik

Özel hayatının gizliğini ihlal

Kişisel verilerin kaydedilmesi

ÇOĞU ZIRHLI 18 ARAÇ

Adnan Oktar’ın yaşadığı Çengelköy sırtlarındaki villada aramalar devam ederken, bahçede park edilmiş olan çoğu zırhlı cip 18 araç çekicilere yüklenerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Basılan 120 adresten Ümraniye’deki bir depoda çok sayıda tablo ve antika eşya bulundu. Hepsi numaralanarak emniyete götürülen eserlerin tek tek inceleneceği, çalıntı olup olmadığının araştırılacağı bildirildi.