Ana Sayfa Gündem

Adalet Bakanı Gül’den Ceren Damar davasındaki sanık savunmasına tepki

Ankara’da bugün görülen Ceren Damar davasına ve kamuoyunda tepki gören sanık savunmasına ilişkin açıklamada bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Yargı; kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmeyerek, masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül sosyal medya hesabından Ceren Damar davasında çıkan karar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gül, şunları söyledi:

‘‘Mahkemelerde savunmanın ahlaki ya da hukuki bir sınırı olmalı mıdır?’’ sorusu, uzun süre hukuk dünyasını meşgul etmiş; nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür. Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir.

Bugün Ceren Damar davasında vicdanların feryadını işiten Yargı; kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmeyerek, masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir.

Bu vesileyle, Ceren Damar’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Cenazesi başında sevgili eşinin dediği gibi ‘‘İyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil; önce iyi bir insan olmaya çalışın…’’

Bugün görülen akademisyen Ceren Damar Şenel cinayeti davasında sanık Hasan İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Hikmet’in cezasında indirim yapılmadı.

NE OLDU?

Damar’ı öldüren Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak, bugün görülen karar duruşmasında Hikmet için “Katliam yapmadı. Kantine gidip öğrencilerin üzerine elindeki silahı boşaltabilirdi ama yapmadı” ifadelerini kullandı. Bıçak, maktül Damar için ise “Yaşasaydı cinsel saldırıdan yargılanacaktı” yorumunu yaptı. Bıçak’ın dava sürecinde yaptığı savunma kamuoyunda çeşitli tepkilere neden oldu.

Ceren Damar davasında karar