Cumartesi, Eylül 24, 2022

Adalet Bakanı Gül, koronavirüse ilişkin alınan tedbirleri açıkladı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargıda alınan koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gül, “60 yaş üstü hakim ve savcılar izinli sayılacak” dedi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili olarak aldıkları yeni önlemleri açıkladı.

Gül’ün açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Hakim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) almış olduğu yeni öneri çerçevesinde bugün itibarıyla tüm adliyelerde acele işler hariç duruşmaları ertelemişlerdir.

Yeni dava açma icra takibi gibi talepleri UYAP üzerinden yapma imkanı vardır. Ertelenen duruşmalar UYAP üzerinden duyurulacak.

60 yaş ve üzeri için izin müessesi hakim ve savcılarımız için de yürürlüğe girmiştir. Avukatlar acil durumlarda cezaevlerinde kapalı görüş yapacak. Cezaevlerinde şu ana kadar virüs vakasına rastlanmadı.

Cezaevlerindeki mektup ve kitaplar gibi unsurların da 24 saat bekletildikten sonra ilgililere teslim edilecektir.

Ceza ve infaz kurumlarına yeni girişlerde ön muayene ve kontrol yapılmaktadır. Bir hastalık belirtisi varsa giriş yapılmamakta sağlık kurumlarına gönderilmektedir. Cezaevlerindeki hükümlü ve tutukluların sağlığı devlete emanettir. Bu konuda büyük titizlik gösterilmesi hepimizin ortak beklentisidir.

Hafta sonu noterlik hizmetleri yeni bir duyuruya kadar ertelenmiştir. Bütün noterlerde 24 saat boyunca ilaçlama yapılmıştır.

Resmi kurumlar dışında hiçbir açıklamaya, belge adı altında hiçbir duyuruya itibar edilmemesini özellikle rica ediyoruz.

Sağlık Bakanlığı ‘gizli belge’ adı altında dolaşıma sokulan sözde belge hakkında soruşturma başlatılmıştır.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,339TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER