Cumartesi, Haziran 22, 2024

Adalar belediye başkanı, özel şirkete kiralanan Madam Martha Koyu’na daldı

İstanbul Adalar Belediye Başkanı Ercan Akpolat, ihaleyle bir şirkete kiralanan Madam Martha Koyu‘na dalarak, halkla birlikte tepki gösterdi.

İstanbul Burgazada’da 1’inci derece sit alanı olan Martha Koyu’nun bulunduğu alan, açık teklif usulü yoluyla kiralandı.

Ada halkı ihalenin iptali için hukuki süreci başlatırken, tepkiler sürüyor.

ANKA’nın haberine göre ada halkı ve Adalar Belediye Başkanı Ercan Akpolat’ın da aralarında bulunduğu bir grup, Martha Koyu’na tekneyle gitti.

‘Denizin altının zenginliğine ve koyun korunması gerektiğini’ söyleyen Akpolat koya daldı.

Teknelerden “Madam Martha Koyu halkındır, bırakın doğal kalsın” diye pankart açılırken, yurttaşlar “Kıyılar halkındır, halkın kalacak” dedi.

Akpolat da şunları söyledi:

  • Martha Koyu, İstanbul yakınındaki en önemli deniz çayırlarına, doğal zenginliğe sahip bir alandır. Deniz çayırları, deniz ekosistemi için büyük önem taşır: Oksijen üretir, kıyı erozyonunu engeller, suda askıda bulunan partikülleri önler ve suyun ışık geçirgenliğini artırır. Bu özel alanı olduğu gibi korumak ve yaşatmak hepimizin asli görevidir. Marta Koyu’nun özel kişilere ya da şirketlere devredilerek ücretli hale getirilmesi halkın kıyı kullanım hakkını elinden alırken, aynı zamanda doğal ve kültürel yaşamın tahrip edilmesine de neden olacaktır.
  • Bu durum biz Adalıları endişelendiriyor. Adalar Belediyesi olarak yönetime geldiğimiz günden beri, her platformda tepkimizi dile getirerek sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Doğal yapısıyla İstanbul’da eşsiz bir konuma sahip olan Madam Martha Koyu’nun ranta peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Bu konuda kararlıyız. Doğal kültürel mirasımızı sonuna kadar koruyacak ve doğal sit alanı olan bu alanın Adalılarımızın ihtiyaçları doğrultusunda kullanılması için hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER